konferencja w Spale

W OPO COS w Spalę w dniach 17-19 11.2014 odbyła się Konferencja Trenerów Szkolenia Olimpijskiego. Konferencję na zlecenie Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT zorganizował Instytut Sportu (Zespół Metodyczno-Szkoleniowy wraz z Akademią Trenerską). Wzięło w niej udział 116 trenerów z 29 polskich związków sportowych w sportach letnich oraz trenerów Zespołu Metodyczno-Szkoleniowego Instytutu Sportu, pracownicy DSW MSiT, zaproszeni goście i wykładowcy.

Gośćmi konferencji byli : Andrzej Biernat- Minister MSiT, Diana Dębończyk - Dyrektor Gabinetu Politycznego MSiT , Adam Krzesiński - Sekretarz Generalny PKOl, Piotr Marszałek

-    Dyrektor Naczelny COS, Klatka - Dyrektor COS Spała, dr Andrzeja Pokrywkę - dyr.IS.

Na konferencję zaproszono wykładowców zagranicznych : dr Gerarda Rietjensa (Holandia), Inigo Mujike (Hiszpania), dr Blaira Crewthera (W.Brytania) oraz prof. Zbigniewa Trzaskomę AWF W-wa, dr Jadwigę Malczewską, dr Dorotę Kwiatkowską, dr Dariusza Sitkowskiego - IS, dr Jarosława Krzywańskiego COMS, prof., Ewę Ziemann i dr Milenę Lachowicz - AWFiS Gdańsk

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia pana Ministra Andrzeja Biernata, który przedstawił krótką ocenę realizacji priorytetowych zadań ministerstwa w roku 2014, w tym zadania przygotowań i startu w mistrzostwach świata i Europy realizowanego przez polskie związki sportowe.

Szczegółową analizę i ocenę startu reprezentantów Polski w zawodach głównych roku 2014, przedstawił Sebastian Chmara oraz Marian Szczechowicz - z Zespołu Metodyczno- Szkoleniowego, IS. Ocenie poddano osiągnięcia i dorobek medalowo- punktowy poszczególnych związków uzyskany w zawodach głównych / MS lub ME/roku 2014, w tym skuteczność realizacji założeń startowych , szanse i zagrożenia w realizacji przygotowań olimpijskich

Dopełnieniem oceny było wystąpienie trenerów zespołu mistrzów świata w siatkówce: Stephana Antigi i Phillipa Blaina. W swojej prezentacji przedstawili proces budowy zespołu i sztabu szkoleniowego, założenia programu szkoleniowego, dobór obciążeń i środków treningowych , problematykę budowy i utrzymania formy sportowej na MS, monitorowanie treningu.

W kolejnym punkcie konferencji wystąpił mistrz świata 2014 w kolarstwie szosowym - Michał Kwiatkowski, z którym rozmowę /wywiad przeprowadził red. Krzysztof Wyrzykowski. Zawodnik przedstawił swoją drogę rozwoju szkoleniowego, przybliżył zasady funkcjonowania kolarskiej grupy zawodowej jak również podzielił się uwagami na zadawane z sali pytania, dotyczące przygotowań do startu w mistrzostwach świata, założeń taktycznych , zadań zawodników zespołu wspierającego , roli lidera zespołu.

W drugim dniu trenerzy wysłuchali czterech wykładów. W pierwszym z tematem: „Reakcje organizmu na krańcowo intensywne wysiłki fizyczne - monitorowanie treningu najlepszych zawodników pod kątem przemęczenia organizmu”, wystąpił dr Gerard Ritjens.

Odniósł się do zjawiska stosowania dużej objętości treningowej, stosowanej w roku poprzedzającym igrzyska olimpijskie, która z punktu widzenia przygotowań do igrzysk jest konieczna, jednak niesie za sobą zwiększone ryzyko przeciążenia organizmu, które w krańcowych etapach może doprowadzić nawet do przetrenowania, a więc takiego stanu, który związany jest z trwałym, nawet wielomiesięcznym, obniżeniem możliwości wysiłkowych zawodnika i związanych z im różnymi symptomami ze strony układów: nerwowego, wydzielania wewnętrznego i odpornościowego. I jeśli zdarzy się to w roku olimpijskim, to może być za mało czasu na to, aby nasz zawodnik zdążył wrócić do swojej poprzedniej dyspozycji, nie mówiąc już o jej poprawie. Przedstawił możliwości monitorowania treningu zawodnika , służące wczesnemu wykryciu symptomów przemęczenia zawodnika.

Kolejny wykład pt. „Tapering i budowanie szczytu formy w optymalizacji osiągnięć sportowych” przedstawił dr Inigo Mujika. Omawiana tematyka jest wciąż aktualna, szczególnie w aspekcie zbliżających się igrzysk, bowiem umiejętność doprowadzenia zawodnika do optymalnej dyspozycji w pożądanym okresie będzie miała kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego. Wykładowca który oprócz bogatej pracy naukowej jest również czynnym trenerem pływania i triathlonu, przedstawiał wiedzę opartą nie tylko o wyniki badań naukowych , ale również na wynikach praktycznych doświadczeń szkoleniowych.

W następnym wykładzie ponownie wystąpił dr Gerard Ritjens prezentując wykład pt. „Przygotowania do startów w Rio uwzględniające warunki klimatyczne”. Przedstawił możliwości zastosowania środki treningowych i technicznych umożliwiających adaptację do wysiłków w otaczających tam sportowców warunkach klimatycznych i zmienionej strefie czasowej.

Kolejny wykład zatytułowany: „Strategie przygotowawcze przyczyniające się do poprawy wydolności fizycznej w dniu zawodów” wygłoszony został przez dr Blair Crewther i poświęcony zagadnieniom związanym z działaniami bezpośrednio poprzedzającymi występ zawodnika na zawodach. Skupił się na problemie jak pomóc zawodnikowi, by w najważniejszym momencie był w stanie zaprezentować pełnię swego potencjału i osiągnąć sukces.

Jego prace skupione są głównie na modelach integracyjnych psychofizjologicznych czynników stresowych i modulacji tychże czynników, mającej na celu poprawę osiągnięć sportowych. Całodzienną sesję wykładów zakończył dyskusyjny panel z udziałem trzech wykładowców , którą poprowadził dr Dariusz Sitkowski. Goście odpowiadali na pytania trenerów, będące rozwinięciem tematyki wykładów.

Trzeci dzień konferencji rozpoczął wykład prof. Zbigniewa Trzaskomy nt. "Problematyki treningu siły i mocy mięśniowej w aspekcie przygotowań do 10 w Rio 2016”.

Wykładowca przedstawił czynniki służące podwyższeniu skuteczności treningu siły i mocy sportowców, wyróżniając takie czynniki szkoleniowe jak: periodyzacje obciążeń treningowych, rodzaje treningu siłowego, prawidłowy dobór wykonywanych ćwiczeń siły i mocy, rodzaje rozgrzewki, czy monitorowanie procesu treningowego.

W końcowym fragmencie wykładu przedstawił rekomendacje dotyczące treningu siłowego.

Dr Dorota Kwiatkowska - Kierownik Zakładu Badań Antydopingowych IS przedstawiła wyniki badań własnych oraz WADA dotyczących zażywania substancji zabronionych jak i negatywnych skutków stosowania niesprawdzonych odżywek.

Dr Jarosław Krzywański (COMS) przedstawił przygotowywaną strategię prewencyjną zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżą i pobytem w Rio de Janeiro.

Przykłady naukowego wsparcia przygotowań do 10 przedstawiła grupa naukowa z AWFiS Gdańsk (prof.E.Ziemann, dr M.Lachowicz)i Instytutu Sportu (dr.dr J.Malczewska, D.Sitkowski),prowadząca pod kierownictwem Instytutu Sportu projekt badawczy dotyczący :

-    określenia wartości predykcyjnych całkowitej masy hemoglobiny w ocenie wydolności fizycznej zawodników dyscyplin wytrzymałościowych (dr hab. J.Malczewska

-    ustalenia nowych wskaźników monitoringu obciążeń treningowych w różnych grupach wiekowych zawodników uprawiających tenis (dr hab. E.Ziemann)

-      optymalizacji szkolenia sportowego w żeglarstwie regatowym - biocybemetyczna i psychologiczna analiza czynników warunkujących osiągnięcie mistrzostwa sportowego i ochronę zdrowia zawodników (dr M.Lachowicz, dr T. Chamera)

-    wpływu pobytu w warunkach sztucznej hipoksji na wydolność fizyczną wysokiej klasy sportowców (dr D.Sitkowski)

V-ce dyrektor DSW, Paweł Słomiński przedstawił koncepcję MSiT dotyczącą szkolenia olimpijskiego w latach 2013 - 2016, z uwzględnieniem podziały pzs na poszczególne grupy oraz zasad kwalifikowania zawodników do poszczególnych grup szkolenia olimpijskiego Podsumowania konferencji dokonał Z-ca Dyr.DSW MSiT Paweł Słomiński. W swoim wystąpieniu odniósł się również do takich tematów jak: Klub Polska, kwalifikacje olimpijskie , stypendia zawodnicze, wynagrodzenia trenerskie i nagrody, zasad dobrego zarządzania pzs, przygotowywanie ofert związkowych na zadania zlecone przez MSiT dla pzs na rok 2015.

Na zakończenie uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty uczestnictwa.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie