11:59, 11 Sep Jedna kwalifikacja, trzy medale wioślarzy

/files/news/2023_braz_m4x.jpg

W Belgradzie zakończyły się mistrzostwa świata w wioślarstwie, będącymi jednocześnie pierwszymi kwalifikacjami olimpijskimi w tym sporcie. Reprezentanci Polski zdobyli trzy medale, w tym jeden w konkurencji olimpijskiej - po brąz sięgnęła czwórka podwójna. Kwalifikacje paraolimpijską wywalczyła polska dwójka mieszana.

- Jechaliśmy tutaj z większymi apetytami. Jedna kwalifikacja olimpijska to jest skromny dorobek w porównaniu z sześcioma, które mieliśmy w Tokio. Wyjeżdżamy stąd z niedosytem. Musimy usiąść z zawodnikami i przygotwać plan na koniec tego i początek pszyszłego roku. Trzeba się zmobilizować – podsumował start w Serbii Andrzej Krzepiński, dyrektor Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (PZTW). (Cytat za Facebook/PZTW)

 

W Belgradzie wystartowało 12 osad plus załogi w parawioślarstwie. Krótkie podsumowanie mistrzostw.

  • W finale A popłynęła jedynie czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Fabian Barański. Awansując do finału osada wywalczyła kwalifikacje olimpijską dla kraju.
  • W wyścigu finałowym czwórka podwójna zdobyła brązowy medal. Polacy długo płynęła na drugim miejscu. W końcówce wyprzedzili ich Włosi. Pierwsze miejsce zajęli Holendrzy. – Szkoda drugiego miejsca. Gdyby przeciwnicy wiedzieli, ile ta osada przeszła ostatnio perypetii, pewnie to by wykorzystali – powiedział Andrzej Krzepiński. W Belgradzie czwórka podwójna broniła tytułu.
  • Z pozostałych osad najbliżej kwalifikacji była kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna. Polki zajęły 8. miejsce.
  • W konkurencji nieolimpijskiej – jedynce wagi lekkiej brąz wywalczył Artur Mikołajczewski.
  •  Brąz w parawioślarskiej dwójce mieszanej zdobyli Jolanta Majka i Michał Gadowski, którzy jednocześnie wywalczyli kwalifikację do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu.

 

Kwalifikacje olimpijskie w wioślarstwie trwają. Polacy przed kolejną szansą staną w kwietniu w eliminacjach europejskich oraz w czerwcu w kwalifikacjach w Lucernie (awansują po dwie najlepsze osady z każdje konkurencji.

Na zdjęciu: Brązowi medaliści w czwórce podwójnej i prezes PZTW Adam Korol. Fot. Julia Kowacic

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie