13:23, 14 Sep Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska w boksie olimpijskim kobiet

/files/news/img_0108.jpg

Po raz 17. w Gliwicach zorganizowano Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska w boksie olimpijskim kobiet. W zawodach tych z roku na rok (pomimo problemów związanych m.in. z pandemią koronawirusa) bierze udział coraz większa grupa bokserek z całego świata.

W tegorocznej edycji wzięło udział 246 zawodniczek z 22 krajów w tym z krajów Azjatyckich. Obsada tegorocznego turnieju była wyjątkowo mocna. Do walki w polskim ringu stanęła m.in. aktualna mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata Turczynka –  Busemaz Surmeneli oraz medalistki mistrzostw świata czy Europy.

 

W finałowych walkach turnieju juniorek w pojedynkach o złoto triumfowały Polki – Oliwia Formela, która wygrała z Gabrielą Migdą 4:1, Julianna Rutkowska, która wygrała z Węgierką Franciską Rozi Vargą 4:1, Oliwia Czerwińska, która wygrała  z Patrycją Gubańską 5:0.

Walki finałowe przegrały – Gabriela Migda i Patrycja Gubańska, Maria Pępek i Weronika Bochen. Dla polskich zawodniczek silnie obsadzony turniej w Gliwicach, organizowany od wielu lat przez Henryka Wilka z G.U.K.S. Carbo Gliwice i grupę współpracowników, był etapem przygotowań do mistrzostw świata Juniorek, które zaplanowano w Hiszpanii (Alicante, 13-27.11.2022 r.).

 

Finałowe walki seniorek od samego początku zapowiadały się bardzo emocjonująco! Natalia Rok (50 kg) skrzyżował rękawice z dwukrotną mistrzynią świata – Nazym Kyzaibay z Kazachstanu a Aneta Rygielska stoczyła pojedynek z mistrzynią olimpijską i dwukrotną Mistrzynią Świata – Busemaz Surmeneli z Turcji, niestety obie walki przegrane przez nasze reprezentantki 0:5.

Sporym (pozytywnym) zaskoczeniem była walka finałowa młodzieżowej mistrzyni Europy – Martyny Jancelewicz, która pokonała mistrzynię świata Gabriele Stonkute 3:2 z Litwy w finale kategorii 81 kg. To wielki sukces Martyny Jancelewicz, która z powodu kontuzji została wykluczona z majowych mistrzostwach świata w Turcji. W jej miejsce do reprezentacji w ostatniej chwili powołano Oliwię Toborek, która z Turcji przywiozła wtedy srebrny medal w kategorii wagowej 81 kg.

Dla seniorek turniej w Gliwicach był świetnym sprawdzianem przed zbliżającymi się ME, które odbędą się w Budvie (Czarnogóra) w terminie 13-22.10.2022 r.

Brązowe medale w Gliwicach wywalczyły: Sandra Kruk, Daria Parada, Oliwka Toborek, Elżbieta Wójcik, Agata Kaczmarska. Cały turniej reprezentacja Polski zakończyła z dodatnim bilansem walk.

W najbliższym czasie czekają nas również emocje związane z występem polskiej reprezentacji w mistrzostwach Europy kadetek i kadetów, które już za 1,5 tygodnia odbędą się we Włoszech (Montesilvano, 25.09-5.10.2022 r.).

 

 

 

 

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie