XI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania

            Ze względu na restrykcyjne obostrzenia tegoroczna konferencja szkoleniowa odbyła się dwutorowo –  stacjonarnie i on-line. W szkoleniu wzięło udział niespełna 300 osób, z czego aż 200 wysłuchało wykładów przed komputerami!

Gościem specjalnym tegorocznej konferencji był Andrei Vorontsov - jeden z najbardziej cenionych i utytułowanych trenerów pływania na świecie. Vorontsov współpracował z pływakami m.in. z Rosji, Wielkiej Brytanii i Szwecji, jego podopieczni zdobyli łącznie siedem medali olimpijskich. Ma doktorat z biomechaniki, prowadzi także badania w zakresie biologii i fizjologii człowieka, hydrodynamiki, teorii i metodologii treningu pływackiego, treningu siłowego, długoterminowego rozwoju sportowców – opublikował na ten temat ponad 130 prac naukowych, raportów i książek. W Krakowie podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat:

  1. Stref treningowych, obciążeń treningowych i innych kategoriach treningu.
  2. Periodyzacji wieloletniego planu treningowego u młodych pływaków [MYT/LTAD].
  3. Periodyzacji i planowaniu sezonu treningowego.
  4. LTAD/MYT – organizacja, struktura i treści w wieloletnim przygotowaniu pływaków na przykładzie UK vs Rosja.
  5. Treningu w okresie bezpośredniego przygotowania przed zawodami pływaków wysokiej klasy na przykładzie Sarah SJÖSTRÖM i NEC w kierunku XXXI Igrzysk Olimpijskich w Rio (2016) – zdrowy rozsądek + nauka + sztuka.

Zajęcia odbywały się nie tylko na sali wykładowej, ale również na pływalni. Organizatorami konferencji był Polski Związek Pływacki i Małopolski Okręgowy Związek Pływacki, a współorganizatorem AKNET-PRess Katarzyna Urbańczyk-Kogut. W konferencji po raz kolejny uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Metodycznego.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie