13:37, 13 Feb 2023 r. Cztery medale torowców w Szwacjarii

Na torze w Grenchen odbyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Były to pierwsze zawody podczas których zawodnicy zdobywali punkty do rankingu olimpijskiego. Polacy zdobyli w Szwajcarii cztery medale, w tym trzy w konkurencjach olimpijskich.

Pikulik wicemistrzynią w omnium…

Dwa razy na podium stawała Daria Pikulik. Kolarka z Darłowa pierwszego dnia mistrzostw pojechała po brąz w nieolimpijskiej konkurencji – scratch.

Bardzo dobrze zaprezentowała się później w omnium. W scratchu była trzecia, w wyścigu tempowym – szósta, w wyścigu eliminacyjnym – druga. Do finałowej konkurencji wyścigu punktowego przystępowała druga za Brytyjką Katie Archibald.

Polka utrzymała drugie miejsce, na ostatnim finiszu – punktowanym podwójnie – będąc pierwsza.

Pikulik w dotychczasowych występach na mistrzostwach Europy zdobyła srebro (2016) i brąz (2017) w wyścigu drużynowym na dochodzenie brąz (2021) w scratchu i brąz (2022) w omnium.

… Mateusz Rudyk i Rajkowski w sprincie i keirinie

Dobrze zaprezentowali się również sprinterzy. Mateusz Rudyk przegrał dopiero w finale w sprincie indywidualnym. Kolarz z Grudziądza uległ złotemu medaliście olimpijskiemu z Rio de Janeiro i czterokrotnemu mistrzowi świata Holendrowi Harriemu Lavreysenowi.

Polak miał trzeci czas w eliminacjach (9,562), w 1/8 finale pokonał Czecha Martina Cechmana, w ćwierćfinale Brytyjczyka Jacka Carlina, a w półfinale Izraelczyka Mikhaila Yakovleva.

Wicemistrzem Europy w keirinie został Patryk Rajkowski. 26-letni kolarz uległ dwóm Holendrom Lavreysenowi i Jeffreyowi Hooglandowi.

Początek kwalifikacji na torze

Zawodami w Grenchen torowcy rozpoczęli kwalifikacje olimpijskie. Cenne wyniki oprócz medalistów osiągnęli również: Wiktoria i Daria Pikulik (6. miejsce w madisonie), drużyny sprinterów (5. miejsce kobiet i mężczyzn), Marlena Karwacka (7. miejsce w keirinie), Rafał Sarnecki (8. miejsce w keirinie).