17:22, 10 Feb 2018 r. II dzień ZIO w Pjongczangu. W skokach bez medalu

II dzień ZIO w Pjongczangu. W skokach bez medalu

Niemiec Andreas Wellinger zdobył złoty medal w konkursie na skoczni normalnej. Kamil Stoch był czwarty, a Stefan Hula piąty.

Zabrakło niewiele

Pierwsza seria zakończyła się dla Polaków pomyślnie. Hula oddał najdłuższy skok - na odległość 111 m - i objął prowadzenie. Tuż za nim był Kamil Stoch. Mistrz olimpijski sprzed czterech lat z Soczi skoczył 106,5 m. Maciej Kot zakończył tę cześć konkursu na 20. pozycji, a Dawid Kubacki nie zakwalifikował się do drugiej serii.

Kubacki mówił o bardzo złych warunkach w jakich przyszło mu skakać. Jeszcze gorzej było w drugiej serii. Konkurs był loteryjny, wielokrotnie wstrzymywany z powodu silnego wiatru. Zawody, które zaczęły się w sobotę 10 lutego, przeciągnęły się do niedzieli 11 lutego czasu lokalnego. Trwały ponad trzy godziny.

W drugiej części konkursu najlepiej wypadli Norweg Robert Johansson i Niemiec Andres Wellinger. Obaj skoczyli 113,5 m. Stoch i Hula wylądowali na 105,5. Po zsumowaniu wyników okazało się, że złoto zdobył Wellinger, srebro Johann Andre Forgang, brąz Johansson. Polacy byli tuż za podium. – Do medalu zabrakło mi stopy – mówił w wywiadzie dla TVP Kamil Stoch.

Pierwszy bieg Kowalczyk

Polska reprezentacja zaczęła sobotnie starty od występu biegaczek. W skiathlonie, czyli biegu łączonym na dystansie 15 km (7,5 km klasykiem i 7,5 km stylem dowolnym) najlepsza była Szwedka Charlotte Kalla. Została pierwszą złotą medalistką XXIII ZIO. Justyna Kowalczyk, dla której nie jest to koronna konkurencja, przybiegła na 17. pozycji, tracąc 1.45.9. Sylwia Jaśkowiec była 30., Ewelina Marcisz 31., a Martyna Gilewicz 41.

W sprincie na 7,5 km kobiet w biatlonie wystartowały cztery Polki. Najlepiej spisała się Krystyna Guzik. Zajęła 28. miejsce mając 1:34.1 straty do zwyciężczyni (1 karna runda). 34. była Weronika Nowakowska, 45. - Monika Hojnisz, a 56. - Magdalena Gwizdoń. To był słaby występ polskich zawodniczek. Złoto wywalczyła Niemka Laura Dahlmeier.

Ćwierćfinał Maliszewskiej

Zawody łyżwiarstwa szybkiego rozpoczęły się od biegu na dystansie 3 000 m kobiet. Wszystkie miejsca na podium zajęły Holenderki, zwyciężyła Carlijn Achtereekte (3:59.21). Luiza Złotowska była 14. (4:09.69), debiutująca na igrzyskach 17-letnia Karolina Bosiek - 16. (4:12.44), doświadczona Katarzyna Bachleda-Curuś – 17. (4:12.57).

W short-tracku do ćwierćfinału na 500 m awansowała Natalia Maliszewska. W pierwszej fazie odpadła Magdalena Warakomska, zajmując czwartą pozycję w swoim biegu.

W saneczkarstwie po dwóch ślizgach w konkurencji jedynek Maciej Kurowski jest 19., a Mateusz Sochowicz 27.

Po dwóch dniach igrzysk w klasyfikacji medalowej prowadzą Niemcy (2-0-0), przed Holandią (1-2-1) i Koreą Płd. (1-0-0).