09:23, 28 Nov 2023 r. Pierwszy taki medal od 15 lat

W meksykańskiej Guadalajarze Martyna Dołęga zajęła trzecie miejsce podczas mistrzostw świata juniorów w podnoszeniu ciężarów. Aż troje reprezentantów Polski w tych zawodach otarło się o podium.

Brązowy medal Dołęgi jest pierwszym medalem dla Polski wśród juniorów od 15 lat. Startująca w kategorii do 71 kg, córka medalisty olimpijskiego z Pekinu Marcina, uzyskała w dwuboju wynik 204 kg (93 kg + 111 kg). W rwaniu była druga. Złoty medal wywalczyła Meksykanka Mariana Garcia Gomez, uzyskując rezultat 216 kg.

Jestem bardzo szczęśliwy z występu Martyny. Ten cały rok dla niej był ogromnie wyczerpujący. Starty zarówno w zawodach seniorskich jak i juniorskich, robienie formy kilka razy w roku to bardzo trudne. Pamietajmy, Martyna ma dopiero 18 lat i jeszcze wiele startów przed nią – powiedział Dawid Fertykowski, trener kadry narodowej juniorek (wypowiedź za PZPC).

W tej samej kategorii czwarta była Maria Karolak (wynik – 199 kg). Na meksykańskich mistrzostwach czwarte miejsca zajmowali jeszcze - Małgorzata Myjak w nieolimpijskiej kategorii do 55 kg (wynik – 179 kg) i Igor Osuch w także nieolimpijskiej kategorii do 109 kg (wynik – 350 kg).

W klasyfikacji drużynowej Polska zajęła na mistrzostwach szóste miejsce (320 pkt.) wśród chłopców i siódme wśród dziewcząt (315 pkt.).