09:40, 24 Jan 2018 r. Skład polskiej reprezentacji na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie

/files/news/pyeongchang-2018.jpg

Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził kadrę na rozpoczynające się 9 lutego w Pjongczangu igrzyska olimpijskie.

Ostateczny skład kadry olimpijskiej został wyłoniony w wyniku konsultacji PKOl, powołanego przez MSiT sztabu olimpijskiego oraz związków sportowych. Wszyscy zawodnicy musieli spełnić normy stawiane przez MKOl.

Kadra liczy w tej chwili 58 sportowców, 26 kobiet i 32 mężczyzn. Do kadry może dołączyć jeszcze jeden alpejczyk i jeden panczenista. Na igrzyskach wystartuje także rezerwowy bobsleista. Ostatecznie reprezentacja liczyć będzie co najmniej 59 osób, tyle co podczas igrzysk olimpijskich w Soczi cztery lata temu.

Polacy wystąpią w Korei w 12 z 15 dyscyplin, które zostaną rozegrane na igrzyskach. Są to: biathlon, bobsleje, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, skoki narciarskie, biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, kombinacja norweska, saneczkarstwo, snowboard. Naszych reprezentantów zabraknie w: curlingu, hokeju na lodzie, skeletonie.

Najliczniejszą grupę w reprezentacji stanowią łyżwiarze szybcy. Do Pjongczangu pojedzie 13 zawodników z toru długiego i troje z toru krótkiego. Wszyscy wystartują w 13 konkurencjach. Wielu łyżwiarzy znajduje się na liście rezerwowej i dopiero na igrzyskach może się rozstrzygnąć czy zmienią status z oczekujących na startujących. Wiele zależy od decyzji MKOl w sprawie rosyjskich sportowców.

Do Pjongczangu polscy sportowcy udadzą się w kilku turach bezpośrednimi samolotami LOT-u. Przed wyjazdem złożą ślubowanie w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Jedynie Justyna Kowalczyk ślubować będzie na miejscu. Oprócz 58 (plus jeden rezerwowy) zawodników delegację polską uzupełnia 76 osób współpracujących. 65 z nich to serwismeni, fizjoterapeuci i lekarze, pięciu wchodzi w skład misji medycznej, a sześciu – misji olimpijskiej. Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka pojedzie do Korei na specjalne zaproszenie MKOl.

PKOl zatwierdził także premie finansowe za medale zdobyte na ZIO. Mistrzowie olimpijscy mogą liczyć na 120 tysięcy złotych, srebrni medaliści na 80, a brązowi – na 50. Ich trenerzy otrzymają połowę tych kwot. Z kolei medaliści w drużynach zarobią 75 procent podstawowej stawki.

BIATHLON

Gwizdoń Magdalena
Guzik Krystyna
Nowakowska Weronika
Hojnisz Monika
Żuk Kamila
Guzik Grzegorz
Nędza-Kubiniec Andrzej

BOBSLEJE

Luty Mateusz
Tylkowski Krzysztof
Miedzik Łukasz
Kossakowski Grzegorz
Zdebiak Arnold

ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE

Kaliszek Natalia
Spodyriev Maksym

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE

Bachleda-Curuś Katarzyna
Złotkowska Luiza
Czerwonka Natalia
Czyszczoń Magdalena
Bosiek Karolina
Ziomek Kaja
Bródka Zbigniew
Szymański Jan
Niedźwiedzki Konrad
Kłosiński Sebastian
Nogal Artur
Michalski Piotr
Waś Artur

SHORT TRACK


Maliszewska Natalia
Warakomska Magdalena
Konopko Bartosz

BIEGI NARCIARSKIE

Jaśkowiec Sylwia
Kowalczyk Justyna
Marcisz Ewelina
Galewicz Martyna
Staręga Maciej
Bury Dominik

KOMBINACJA NORWESKA

Cieślar Adam
Kupczak Szczepan
Słowiok Paweł
Marusarz Wojciech

SKOKI NARCIARSKIE

Stoch Kamil
Żyła Piotr
Kot Maciej
Hula Stefan
Kubacki Dawid

KONKURENCJE ALPEJSKIE, NARCIARSTWO DOWOLNE

Gąsienica-Daniel Maryna
Riemen-Żerebecka Karolina

SNOWBOARD

Biela Weronika
Król Aleksandra
Sztokfisz Karolina
Smykała Zuzanna
Ligocki Mateusz

SANECZKARSTWO

Kuls-Kusyk Ewa
Wojtuściszyn Natalia
Kurowski Maciej
Sochowicz Mateusz
Kowalewski Jakub
Chmielewski Wojciech

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie