Posiłek długodystansowca autor: dr Dariusz Sitkowski, data: 12:37, 04 Nov 2013 r.

Wskaźnik glikemiczny posiłku poprzedzającego długodystansowy bieg może wpływać na zdolność wysiłkową.

/files/person/portret_sitkowskiego_12.jpg

Celem badań było sprawdzenie skutków spożywania posiłków o takiej samej kaloryczności, lecz różnych wskaźnikach glikemicznych (GI) na zdolność wysiłkową w długotrwałej próbie biegowej. Ośmiu biegaczy długodystansowych (śr. VO2max = 63 ml/kg/min) wykonało (co najmniej w siedmiodniowym odstępie, w przypadkowej kolejności) po dwie próby wysiłkowe. Za każdym razem (będąc na czczo) na dwie godziny przed biegiem spożywali posiłki, różniące się wartością GI.

W jednym przypadku GI=37, a w innym GI=77. W każdej próbie wysiłkowej pierwsze 5 km biegu zawodnicy pokonywali ze stałą intensywnością, odnoszącą się do prędkości przy 70%VO2max, a następne 16 km mieli przebiec w możliwie najkrótszym czasie. Wszyscy zawodnicy zaprezentowali wyższą zdolność wysiłkową, gdy posiłek poprzedzający bieg miał mniejszy GI (GI=37 – średni czas 98.7 min; GI=77 – średni czas 101.5 min).

W trakcie biegu po posiłku o niższym GI obserwowano wyższe stężenia glukozy we krwi i wolnych kwasów tłuszczowych w surowicy, aniżeli po wysiłku z wysokim GI, oraz większe wykorzystanie tłuszczów (17,9%), przy mniejszym węglowodanów (o 9.5%). Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy doszli do wniosku, że posiłek o niższym GI, spożywany na 2 godz. przed biegiem na 21 km, jest bardziej korzystny z punktu widzenia zdolności wysiłkowej, niż posiłek o takiej samej kaloryczności, ale o wyższym GI.  

Więcej w: Eur J Sport Sci, 2008; 8(1): 23-33

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie