12:32, 07 Nov 2022 r. Igor Wypiór brązowym medalistą w breakingu

W Manchesterze odbyły się mistrzostwa Europy w nowej konkurencji olimpijskiej – breakingu. Bardzo dobrze wypadł Igor Wypiór (Bboy Igor), który zajął trzecie miejsce.

Polak w walce o brąz pokonał reprezentanta Norwegii Bboya Daniela (nomenklatura sportu), reprezentanta Norwegii. Mistrzem Europy mężczyzn został reprezentujący Francję Bboy Dany Dann, który w finałowej walce pokonał Anglika Bboya Kid Karama. Nasi pozostali reprezentanci uplasowali się na odległych pozycjach.

Wynik z Manchesteru zapewniła Bboy Igorowi mu kwalifikacje do Igrzysk Europejskich, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie. Dodatkowo Wigor zdobył kolejne punkty w drodze do IO w Paryżu.

Bboy Wigor jest najmłodszym zawodnikiem polskiej kadry ma 19 lat, pochodzi z Krakowa, breaking tańczy od 2011 roku. Reprezentuje ekipę Coolkidz Mob.

W rywalizacji kobiet złoty medal zdobyła Bgirl India z Holandii, wygrywając z Włoszką Bgirl Anti. Trzecie miejsce zdobyła Bgirl Vanessa z Portugalii. Polskę reprezentowały cztery zawodniczki. Wszystkie zajęły miejsca w TOP 32.

W mistrzostwach brało udział 80 bgirls i 173 bboys. Breaking zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Breaking w formule sportowej jest rozwijany w Polsce przez Polski Związek Sportu Tanecznego oraz Polską Federację Tańca Ulicznego. W tym roku 19 listopada w Gorzowie Wlkp. odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w breakingu sportowym.