11:00, 10 Oct 2014 r. Inauguracja obchodów 95-lecia PKOl

/files/news/4382003_wwa-polski-komitet-olimpijski-ostatnie-fotoolimpic-sexy-menus.jpg

12 października Polski Komitet Olimpijski będzie obchodzić swoje 95. urodziny. Powstał bowiem (jako Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich) w Krakowie 12 października 1919 r.

Akt założycielski podpisano w budynku hotelu Francuskiego. Właśnie złożenie kwiatów przy umieszczonej na jego ścianie tablicy upamiętniającej to wydarzenie zainauguruje (o godz. 10) jubileuszowe obchody. Honorowy patronat nad nimi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Po uroczystości przy ul. Pijarskiej zebrani tam przedstawiciele kierownictwa PKOl, władz Krakowa, grupa olimpijczyków i reprezentanci Małopolskiej Rady Olimpijskiej skierują się do kościoła oo. Dominikanów (ul. Stolarska), gdzie złożą kwiaty w Krypcie Lubomirskich, oddając hołd rodowi zasłużonemu dla ruchu olimpijskiego. Następnie przejdą do gmachu Urzędu Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych), gdzie o godz. 11 rozpocznie się uroczysta sesja PKOl.

W jej trakcie zostanie upamiętniony nie tylko jubileusz 95-lecia polskiego ruchu olimpijskiego, ale także: 90. rocznica olimpijskiego debiutu biało-czerwonych i wywalczenia przez nich (w Paryżu w 1924 r.) dwóch (srebrnego drużyny kolarzy torowych i brązowego – Adama Królikiewicza w jeździeckim konkursie skoków) medali oraz 30-lecie działalności Polskiej Akademii Olimpijskiej. Przewidziane są okolicznościowe wystąpienia.

Około godziny 15 przedstawiciele Małopolskiej Rady Olimpijskiej złożą wiązanki kwiatów oraz zapalą znicze na grobach spoczywających na krakowskich cmentarzach naszych wybitnych olimpijczyków i działaczy.

Jubileuszowe obchody będą tego samego dnia kontynuowane w stolicy. O godz. 18 w Centrum Olimpijskim zostanie uroczyście otwarta XXI Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna Warszawa 2014. Przygotowali ją: Polski Związek Filatelistów, Poczta Polska i Polski Komitet Olimpijski.

Udział zapowiedzieli czołowi filateliści z Polski, USA, Niemiec, Czech, Estonii i Białorusi. Zaprezentują zbiory, często unikatowe i nagradzane na wielu wystawach międzynarodowych. Po raz pierwszy w naszym kraju kolekcjonerzy będą rywalizować w tzw. klasie mistrzowskiej, walcząc o Wielką Nagrodę Honorową, ufundowaną przez Prezydenta RP. Będzie także wiele innych nagród i wyróżnień.

Jak zapewnia kierujący komitetem organizacyjnym przedsięwzięcia dr Roman Babut, od lat przewodniczący w PZF Klubowi Zainteresowań „Olimpijczyk”, a od niedawna będący także Prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Olimpijskich – na ekspozycji odnajdziemy ślad bardzo wielu dziedzin naszego życia codziennego – od historii przez kulturę, motoryzację po – co oczywiste – sport i olimpizm. Specjalną olimpijską niespodziankę przygotowuje wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Zresztą, niespodzianek będzie więcej. Zachęcamy zwłaszcza do zapoznania się ze specjalnie przygotowanym katalogiem.

Do odwiedzenia wystawy serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Będzie czynna w dniach 13-18 października w godz. 10-18 oraz 19 października w godz. 10-13.

Źródło: www.olimpijski.pl

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie