10:41, 13 Feb Kolejne kwalifikacje olimpijskie – w pływaniu i skokach do wody

Na trwających w Dosze mistrzostwach świata w sportach wodnych reprezentanci Polski wywalczyli trzy kwalifikacje olimpijskie – Piotr Woźniak w pływaniu długodystansowym oraz Robert Łukaszewicz w skokach do wody oraz sztafeta 4x100 m pań w stylu dowolnym.

Trzeci raz w historii

Woźniak podczas wyścigu na 10 km mistrzostw świata w Katarze zajął 20. miejsce. Ponieważ była to najwyższa pozycja zajęta przez zawodnika z kraju, który nie zdobył kwalifikacji na igrzyska Światowa Federacja Pływacka (World Aquatics) podjęła decyzję o relokacji miejsc, które wcześniej miały być przyznane zawodnikowi gospodarzy i przedstawicielowi Oceanii. WA poinformowało Polski Związek Pływacki, że kwalifikację otrzyma reprezentant Polski. W pływaniu długodystansowym biało-czerwoni będą mieli trzeciego przedstawiciela w historii. W Londynie (2012) wystartowała Natalia Charlos, która zajęła 15. miejsce, a w Rio de Janeiro (2016) Joanna Zachoszcz (22. pozycja).

Po 32 latach polski skoczek do wody na igrzyskach

W Dosze w konkurencji skoków do wody (skok z wieży) Robert Łukaszewicz  awansował do finału, w którym zajął 11. miejsce. To najwyższa pozycja w historii startów w tej konkurencji polskiego zawodnika i oznacza kwalifikację olimpijską. Polskie skoki do wody będą miały swojego przedstawiciela na igrzyskach pierwszy raz po 32 latach. Ostatni olimpijskich występ miał miejsce w Barcelonie w 1992 roku, gdzie startował Grzegorz Kozdrański, brat Andrzeja, obecnego trenera kadry narodowej w skokach do wody.

Bardzo blisko kwalifikacji byli również Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek, którzy zajęli siódme miejsce w skokach z trampoliny 3 m. Przegrali ją jednym punktem, wyprzedzeni przez zawodników z Ukrainy.

Rekord Polski sztafety kobiet 4x100 m stylem dowolnym

Mistrzostwa świata w sportach wodnych w Katarze zakończą się 18 lutego. 11 lutego rywalizację rozpoczęli pływacy. Już pierwszego dnia kwalifikację w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym wywalczyły panie. Dokonały tego: Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Zuzanna Famulok, Julia Maik, Aleksandra Polańska. W finale popłynęły: Wasick, Fiedkiewicz, Famulok i Maik, które zajęły 4. miejsce, a wynikiem 3:38.65 o ponad dwie sekundy poprawiły rekord Polski.

Do MŚ w Dosze normy olimpijskie na IO w Paryżu w pływaniu wywalczyli: Laura Bernat (200 m st. grzb.), Krzysztof Chmielewski (200 m st. mot.), Michał Chmielewski (200 m st. mot.), Ksawery Masiuk (100 m st. grzb., 200 m st. grzb.), Jakub Majerski (100 m st. mot.), Adela Piskorska (200 m st. grzb.), Dominika Sztandera (100 m st. klas.), Katarzyna Wasick (50 m st. dow.).

Na zdjęciu: Robert Łukasiewicz/fot. Stal Rzeszów