12:40, 16 Sep Kolejny medal Darii Pikulik

Daria Pikulik zdobyła brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas kolarskich mistrzostw Europy, które odbyły się w belgijskiej Limburgii. Jak wypadli pozostali reprezentanci Polski?

W Hasselt, gdzie kolarki finiszowały po 162-kilometrowym wyścigu, o medalach rozstrzygnął sprint. 27-letnia polska kolarka, która szlify zdobywała na torze, doskonale rozegrała tę końcową fazę w ostatniej chwili znajdując się na medalowym miejscu. Pikulik wyprzedziły Holenderka Lorena Wiebes, mistrzyni Europy sprzed dwóch lat i Włoszka Elise Balsamo – mistrzyni świata z 2021 roku.

Dla Pikulik to kolejny wielki sukces sportowy w tym roku. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu wywalczyła srebrny medal w kolarskim wieloboju (omnium). Na szosie wygrała belgijski klasyk Argenta. Na etapie Tour de France zajęła szóste miejsce. Zawodniczka zawodowej grupy Human Powered Heath w kadrze narodowej kobiet prowadzona jest przez Małgorzatę Jasińską, jej trenerem na torze jest Grzegorz Ratajczyk, a szkoleniowcem, który od kilku lat czuwa nad rozwojem sportowym – znany były kolarz zawodowy Sylwester Szmyd.

Zawodniczce i trenerem gratulujemy medalu.

W Hasselt wystartowało 39 reprezentantów. Miejsca punktowane wywalczyli: Stanisław Aniołkowski – ósmy w wyścigu ze startu wspólnego elity, reprezentacja Polski seniorów – czwarte miejsce w sztafecie drużyn mieszanych oraz Dawid Lewandowski – szósty w wyścigu ze startu wspólnego juniorów i reprezentacja Polski juniorów – szosta w sztafecie drużyn mieszanych.

Przed kolarzami szosowymi mistrzostwa świata, które odbędą się w dniach 22 – 29 września w Zurychu.

Wyniki reprezentantów Polski podczas mistrzostw Europy w Hasselt (Belgia)

• Agnieszka Skalniak – Sójka – 13. miejsce w jeździe indywidualnej na czas kobiet elity (startowało 27 zawodniczek)
  • Filip Maciejuk – 16. miejsce w  jeździe indywidualnej na czas mężczyzn elity (startowało 29 zawodników)
  • Natalia Krześlak – 24. miejsce i Zuzanna Chylińska - 25. miejsce, w jeździe indywidualnej na czas w kat. do lat 23 (startowało 37 zawodniczek)
  • Mateusz Gajdulewicz – 10. miejsce i Kacper Gieryk – 20. miejsce, w jeździe indywidualnej na czas w kat. do lat 23 (startowało 37 zawodników)
  • Alicja Matula – 11. miejsce i Weronika Wąsaty – 35. miejsce, w jeździe indywidulanej na czas juniorek (startowało 46 zawodniczek)
  • Patryk Goszczurny – 16. miejsce i Dominik Krzyśków – 19. miejsce w jeździe indywidualnej na czas juniorów (startowało 62 zawodników)
  • Reprezentacja Polski w składzie: Patryk Goszczurny, Jan Maćkowiak, Dominik Krzyśków, Nadia Hartman, Alicja Matula, Weronika Wąsaty – 6. miejsce w sztafecie drużyn mieszanych juniorów (startowało dziewięć zespołów)
  • Reprezentacja Polski w składzie: Kacper Gieryk, Filip Maciejuk, Szymon Sajnok, Natalia Krześlak, Karolina Kumięga, Agnieszka Skalniak – Sójka – 4. miejsce w sztafecie drużyn mieszanych elity (startowało sześć zespołów)
  • Oliwia Kępczyńska – 17. miejsce, Weronika Wąsaty – 18. miejsce, Nadia Hartman – 41. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego juniorek (startowało 97 zawodniczek). Wyścigu nie ukończyły: Kornelia Braun, Rozalia Dutczak, Alicja Matula.
  • Dawid Lewandowski – 6. miejsce, Kacper Mientki – 13. miejsce, Patryk Goszczurny – 36. miejsce, Bartosz Łyżwa – 59. miejsce, Nikodem Siałkowski – 80. miejsce – w wyścigu ze startu wspólnego juniorów (startowało 148 zawodników). Wyścigu nie ukończył Michał Strzelecki.
  • Maja Tracka – 9. miejsce, Olga Wańkiewicz – 10. miejsce, Malwina Mul – 28. miejsce, Zuzanna Chylińska – 58. miejsce, Tamara Szalińska – 78. miejsce (Startowało 88 zawodniczek)
  • Marek Kapela – 35. miejsce, Michał Pomorski – 43. miejsce, Hubert Grygowski – 49. miejsce, Mateusz Gajdulewicz – 100. miejsce (startowało 148 zawodników). Wyścigu nie ukończyli Radosław Frątczak i Kacper Maciejuk.
  • Daria Pikulik – 3. miejsce, Karolina Kumięga – 15. miejsce, Marta Lach – 32. miejsce, Agnieszka Skalniak – Sójka – 70. miejsce, Marta Jaskulska – 71. miejsce (startowało 99 zawodniczek). Wyścigu nie ukończyły Wiktoria Pikulik i Kaja Rysz.
  • Stanisław Aniołkowski – 8. miejsce, Filip Maciejuk – 42. miejsce, Kamil Gradek – 68. miejsce, Michał Paluta – 73. miejsce, Szymon Sajnok – 76. miejsce. (startowało 99 zawodników).