16:10, 15 May 2014 r. Konferencja Trenerów Szkolenia Olimpijskiego w Sportach Zimowych

/files/news/24.trenerzy_medalistow_olimpijskich_z_wyroznieniami_od_grona_trenerskiego.jpg

W dniach 12-14 maja 2014 roku w Spale, przeprowadzono konferencję trenerów szkolenia olimpijskiego w sportach zimowych. Organizatorem konferencji był Departament Sportu Wyczynowego i Zespół Metodyczno-Szkoleniowy Instytutu Sportu we współpracy z Akademią Trenerską. W pierwszej części konferencja poświęcona była ocenie startu reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich Soczi 2014, natomiast druga część miała charakter szkoleniowy. W konferencji uczestniczyło 41 trenerów z 10 związków sportowych oraz przedstawiciele Departamentu Sportu Wyczynowego, Zespołu Metodyczno-Szkoleniowego, wykładowcy i zaproszeni goście (MSiT, PKOl, COS, IS). Łącznie w konferencji wzięło udział 77 osób. 

I dzień. Po otwarciu konferencji przez dyrektora DSW Adama Soroko, krótki film przypominający najważniejsze wydarzenia sportowe IO Soczi rozpoczął część wykładową. Sebastian Chmara, przewodniczący Zespołu Metodyczno- Szkoleniowego przedstawił ocenę występu reprezentacji Polski z uwzględnieniem udziału zawodników ze wszystkich dyscyplin. Oceniono zadania wynikowe oraz ich realizację w stosunku do zawodników objętych różnymi programami szkolenia. W konkluzji najwyższy stopień realizacji mieli zawodnicy szkoleni w programach indywidualnych Klubu Polska (50%). Nieco niższą skutecznością wykazali się zawodnicy szkoleni w ścieżkach (44%). Najniższą skuteczność (17,3%) uzyskała grupa szkolona w innych programach. W kolejnym wystąpieniu, sekretarz stanu MSiT Tomasz Półgrabski odnosząc się do przedstawionej oceny rozwinął dodatkowo ocenę sportów, które nie zdobyły punktów olimpijskich, problem zaplecza w kontekście przyszłych IO, a także wypowiedzi zawodników i trenerów udzielonych dla prasy i telewizji pomijające całkowicie rolę i udział MSiT w przygotowaniach olimpijskich. Naczelny dyrektor COS, Piotr Marszałek omówił czekające w najbliższym czasie inwestycje dla sportów zimowych w ośrodkach COS, m.in. poruszył kwestię budowy krytego toru dla łyżwiarstwa szybkiego w Zakopanym. Z punktu widzenia dyrekcji COS tor mógłby być oddany do użytku w październiku 2015 roku. Problematykę walki z dopingiem poruszył Michał Rynkowski, przedstawił on wyniki badań antydopingowych podczas IO w Soczi oraz omówił działania praktyczne i wskazówki dla trenerów w przeciwdziałaniu dopingowi.Pierwszy dzień konferencji zakończony został wspólną kolacją z udziałem ministra sportu Andrzeja Biernata. Spotykając się z kadrą trenerską minister pogratulował raz jeszcze osiągniętych wyników.

II dzień. W drugim dniu konferencji, moderatorem panelu trenerskiego był prof. dr hab. Szymon Krasicki z AWF Kraków. W swojej głównej części poświęcony był wystąpieniom trenerów, którzy zdobyli medale olimpijskie na IO w Soczi. Wiesław Kmiecik, trener łyżwiarstwa szybkiego mężczyzn przedstawił program przygotowania drużyny, w tym indywidualny program Zbigniewa Bródki. Podał przykładowe rozwiązania metodyczno- szkoleniowe w poszczególnych okresach ostatniego roku przygotowań olimpijskich oraz występu na IO. Krzysztof Niedźwiecki, trener łyżwiarstwa szybkiego kobiet omówił cykl szkolenia od maja 2013 do startu w IO, zwracając szczególną uwagę na zasady efektywnego współdziałania w zespole. Trener skoków narciarskich mężczyzn, Łukasz Kruczek w ogólnym temacie wystąpienia „droga do podium” uwagę zebranych skupił przede wszystkim na budowaniu i funkcjonowaniu zespołu szkoleniowego służącego wsparciu zawodników reprezentacji. Rafał Węgrzyn, asystent trenera narciarstwa biegowego kobiet Aleksandra Wierietielnego przedstawił w jego imieniu program przygotowań Justyny Kowalczyk w sezonie 2013/2014 do startu w IO Soczi 2014, z uwzględnieniem fazy BPS. W wystąpieniu poruszono także kwestie konieczności dokonania korekt w ostatniej fazie programu przygotowań spowodowanych obiektywnymi czynnikami. Blok trenerski zakończyła w sesji popołudniowej dyskusja z udziałem występujących wcześniej trenerów oraz niespodziewanego gościa, Justyny Kowalczyk. Pytania dotyczyły problematyki stosunków interpersonalnych na linii trener- zawodnik, podejmowania szybkich i trafnych decyzji w sytuacjach wymuszonych, które nie powodowałyby zmiany w postawionym wcześniej zadaniu i wytyczonym celu. Na zakończenie czwórka trenerów naszych medalistów, W. Kmiecik, K.Niedźwiecki, Ł.Kruczek oraz A. Wierietielny, którzy w podziękowaniu za osiągnięte sukcesy otrzymali wyróżnienia w postaci okolicznościowych tableau w imieniu trenerów szkolenia olimpijskiego w sportach zimowych wyróżnienia wręczyli Marian Szczechowicz i Szymon Krasicki.  Fizjologiczne uwarunkowania mistrzostwa sportowego przedstawił dr Dariusz Sitkowski z IS. W oparciu o literaturę i wyniki badań naszych czołowych zawodników przeprowadzonych w IS dokonał analizy porównawczej wyników badań prowadzonych w ramach programu „Identyfikacja talentów”.  W ostatnim wystąpieniu popołudniowej sesji prof. Zbigniew Trzaskoma przedstawił aktualne tendencje w zwiększaniu siły i mocy sportowców. W swoim wystąpieniu profesor omówił pięć podstawowych problemów szkoleniowych: 

1. Periodyzacja obciążenia treningowego,
2. Trening siły i mocy, a trening funkcjonalny,
3.
Rozgrzewka statyczna, zalety i wady, 
4.
Trenażery, a wzorzec techniki,
5.
Nowości treningowe, efektywność ich stosowania.Drugi dzień zakończył klub dyskusyjny trenerów. 

III dzień. Zajęcia prowadzone w sesji dopołudniowej dotyczyły środków wsparcia procesu treningowego. W części teoretycznej przedstawione zostały trzy wystąpienia. Pierwsze z nich z udziałem dr Konrada Witka dotyczyło monitoringu z zakresu biochemii prowadzonego za pomocą badań laboratoryjnych i terenowych. Maciej Zalewski dokonał przeglądu technicznych środków wsparcia procesu treningowego przy pomocy urządzeń firmy GARMIN. Swoimi doświadczeniami w ich praktycznym wykorzystaniu podzielił się trener kolarstwa Andrzej Piątek. 
W sesji warsztatowej trenerzy zostali podzieleni na dwie podgrupy, które wymiennie mogły zapoznać się z:• praktycznym zastosowaniem tych przyrządów w codziennej pracy trenera • zasadami praktycznego zastosowania przyrządów służących do monitoringu z zakresu biochemii.  
Podsumowania konferencji dokonał vice dyrektor DSW Paweł Słomiński. W swoim wystąpieniu przedstawił również zakres prac prowadzonych w MSiT dotyczących m.in. zamian struktury szkolenia polskiego sportu. 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie