09:58, 24 Nov 2022 r. Konferencja trenerów w Spale

/files/news/img_20221121_153751.jpg

Za nami kolejna Konferencja Trenerów Szkolenia Olimpijskiego i Paraolimpijskiego.  Poświęcona XXXIII Letnim Igrzyskom Olimpijskim Paryż 2024.

W konferencji, która odbyła się OPO COS Spała wzięło udział blisko 200 osób – trenerów kadr narodowych, członków sztabów szkoleniowych i medycznych, przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki i polskich związków sportowych. W trzy dni wystąpiło 28 prelegentów.

Wyróżnienia dla trenerów medalistów mistrzostw świata

Nowością wprowadzoną do programu konferencji były wyróżnienia wręczone przez przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki trenerom medalistów mistrzostw świata w 2022 roku. Byli nimi (nie wszyscy byli obecni w Spale):

Tomasz Kryk – trener kadry narodowej kobiet w kajakarstwie – sprincie (2 złote medale).

Aleksander Wojciechowski – trener czwórki podwójnej w wioślarstwie (złoty medal).

Szymon Ziółkowski – trener w rzucie młotem (złoty medal Pawła Fajdka).

Marek Płoch – trener kadry narodowej mężczyzn w kajakarstwie (srebrny medal).

Joanna Fiodorow – trener w rzucie młotem (srebrny medal Wojciecha Nowickiego).

Ben Loorz  - trener Katarzyny Wasick  (pływanie, srebrny medal).

Nicola Grbić – trener kadry mężczyzn w siatkówce.

Paweł Petruk – trener w strzelectwie sportowym (Tomasz Bartnik/srebrny medal).

Grzegorz Tomala – trener chodu sportowego (Katarzyna Zdziebło/srebrny medal*).

Bartłomiej Język – trener drużyny szpadzistek (srebrny medal).

Paweł Zagrodnik – trener judo (Beata Pacut-Kłoczko).

Dariusz Grzywiński – trener kadry kobiet w zapasach (brązowe medale Anny Łukasik i Anheliny Łysak).

*Katarzyna Zdziebło zdobyła dwa medale, ale jeden w konkurencji olimpijskiej.

Nikola Grbić i Aleksandra Mirosław o drodze do Paryża

Wielkie wrażenie na uczestnikach konferencji wywarło wystąpienie Nikoli Grbicia „Droga do Paryża 2024”. Serbski szkoleniowiec kadry siatkarzy poświęcił dwie godziny na przedstawienie swojego planu na pracę z reprezentacją siatkarzy. Co udało mu się już wprowadzić? Co ma zamiar jeszcze zrobić? Z jakimi największymi problemami ma do czynienia?

Grbić poruszał te zagadnienia, chętnie też i z wielkim zaangażowaniem odpowiadał na pytania trenerów i dyrektorów sportowych innych sportów. Zapis tego wystąpienia przedstawimy wkrótce w „Forum Trenera” (forumtrenera.com).

O swojej drodze do mistrzostwa równie ciekawie opowiadali rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław i jej trener Mateusz Mirosław.

Angelika Głowienka, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego poinformowała uczestników o planach departamentu – w tym planowanych wydatkach – na 2023 rok.

Sezon 2022 w sportach olimpijskich podsumował Bogusław Gryczuk, koordynator Zespołu Metodycznego przy Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym. Dokonania reprezentantów Polski w sporcie paraolimpijskim przedstawił Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Nauka w sporcie

W części naukowej poruszone zostały tematy hipoksji normobarycznej, treningu wysokościowego, odnowy biologicznej, połączenia treningu motorycznego ze specjalistycznym. Prelegentami byli: Tomasz Mikulski (PAN), Kamila Płoszczyca (IS PIB), Krzysztof Guzowski (EasyClinic), Jakub Adamczyk (AWF). Od strony praktycznej temat treningu wysokościowego poruszali Tomasz Kryk (PZKaj.) i Zbigniew Król (PZLA). Jan Kosendiak mówił o procesie budowania sztabów szkoleniowych w sporcie wyczynowym. Psycholog sportu Agnieszka Pogorzelska podjęła się omówienia tematu "Jak budować i realizować cele na ścieżce rozwoju trenerskiego".

Olga Surała z IS-PIB zastanawiała się, czy sensory do ciągłego monitorowania glikemii to gadżet, czy game-changer? Swoją prezentację oparła na badaniach wykonywanych u zawodniczek kadry narodowej w kajakarstwie.

W kwestiach medycznych wypowiadali się również Hubert Krysztofiak i Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

O aktualnościach związanych z zagadnieniami antydopingowymi mówił Michał Rynkowski z Polskiej Agencji Antydopingowej.

Wykorzystanie nauki w sporcie to stały element konferencji. Urszula Włodarczyk, dyrektor IS-PIB i wicedyrektor Konrad Witek przedstawili ofertę Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Zachęcali związki sportowe do przeprowadzania badań w placówce i zadawania pytań związanych z wykorzystywaniem najnowszych technologii w procesie treningowym.

Paryż 2024 i Kraków-Małopolska 2023

Zgodnie z głównym tematem konferencji duża jej część była poświęcona igrzyskom w Paryżu. O stronie organizacyjnej i logistycznej mówili: Adam Krzesiński z Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) i Marcin Nowak, szef Misji Olimpijskiej Paryż 2024.

W imieniu gospodarzy igrzysk wystąpił attaché ambasady Francji w Polsce Philippe Moniset.

Nie mogło też zabrakną informacji o zbliżających się III Igrzyskach Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Informację o tej imprezie przedstawił Ireneusz Kutyła z PKOl.

Organizatorami konferencji były: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Instytut Sportu – Państwowy Instytut – Badawczy, Akademia Trenerska przy IS-PIB, Zespół Metodyczny przy IS-PIB.

Na stronie Akademii Trenerskiej wkrótce dostępne będą materiały z prezentacji, a na Forum Trenera (forumtrenera.com) artykuły na podstawie niektórych wystąpień.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie