14:44, 03 Jul 2012 r. Medale olimpijskie strzeżone w słynnej londyńskiej twierdzy

/files/news/_tju9003.jpg

Spółka górnicza Rio Tinto, odpowiedzialna za produkcję metali szlachetnych dla igrzysk w Londynie przekazała medale olimpijskie i paraolimpijskie organizatorom IO (LOCOG). 4700 cennych nagród dla najlepszych sportowców trafiło dla bezpieczeństwa pod klucz do podziemi Tower of London.

Uroczystość przekazania odbyła się w we wtorek, 3 lipca. W Tower złożyli medale osobiście prezes Rio Tinto Jan du Plessis i szef LOCOG Sir Sebastian Coe. Przybycie trofeów obwieściły fanfary odegrane przez trębaczy Jej Królewskiej Mości z Royal Marines Collingwood przy udziale Yeomanów i 150 dzieci z londyńskich szkół. W wydarzeniu brali także udział projektanci nagród – David Watkins i Lin Cheung, który stworzył wzór dla medalu igrzysk paraolimpijskich.

Do produkcji medali zużyto 8 ton złota, srebra oraz miedzi z kopalń Utah Kennecott w Salt Lake City i Oyu w Tolgoi w Mongolii. Produkcją zajęła się kuźnie Royal Mint w Południowej Walii. Minister Sportu i Komitetu Olimpijskiego Wielkiej Brytanii Hugh Robertson powiedział, że „dla sportowców, którzy rywalizują w igrzyskach, medale są cenne jak klejnoty królewskie. W związku z tym wypada, żeby były przechowywane w miejscu kultowym dla brytyjskiej monarchii”.

– Przez wieki mury Tower of London strzegły największe skarby naszego kraju. Nie ma lepszego miejsca, gdzie można byłoby złożyć trofea olimpijskie – dodał burmistrz Londynu Boris Johnson.

Oficjalna nazwa Tower to Her Majesty's Royal Palace and Fortress (Pałac i Forteca Jej Królewskiej Mości). Została wzniesiona w 1078 r. dla króla Wilhelma Zdobywcy. Władcom Anglii służyła za mieszkanie do XVII wieku. Tower of London było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki. Więziono tu m.in. króla Anglii Henryka IV, królową Annę Boleyn, Thomasa More'a, Thomasa Cromwella, a w 1941 r. Rudolfa Hessa. Budowla pilnowana jest przez charakterystycznie ubranych strażników, nazywanych Yeomen Warders, a popularnie beefeaterami. Są oni obecnie mieszkańcami Tower, gdzie żyją z rodzinami. Jeden z nich opiekuje się żyjącymi w wieżach budynku kruków, gdyż, jak głosi legenda, Londyn będzie żył dopóki w Tower będą mieszkały kruki. Ptaki mają się dobrze, więc nikt nie ma wątpliwości, że stolica Anglii przetrwa także igrzyska.

Na zdjęciu: Naczelnik Strażnikó Wieży Alan Kingshott ze złotym medalem olimpijskim/Getty Images

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie