19:26, 02 Jul 2014 r. Młot polskiego mistrza świata poszybował daleko

Paweł Fajdek został liderem światowych tabel w rzucie młotem. Podczas mityngu w Słowenii ustanowił rekord życiowy wynikiem 82,37 m.

Mistrz świata z Moskwy zdeklasował rywali podczas 19. Międzynarodowego Mityngu z Okazji Dnia Górnika (European Athletics Classic Permit Meetings) w słoweńskim Velenje. Podopieczny Czesława Cybulskiego w trzeciej serii posłał młot na odległość 82,37 m i tym samym zapewnił sobie zwycięstwo. Polak poprawił rekord życiowy oraz został liderem światowych tabel sezonu 2014. Zawodnik Agrosu Zamość miał bardzo dobrą serię – wszystkie sześć rzutów było mierzonych, a w trzech z nich przekroczył 80 metrów: 78,73-78,50-82,37-76,48-80,65-81,63.

Paweł Fajdek coraz bardziej zbliża się do rekordu Polski Szymona Ziółkowskiego, który od 13 lat wynosi 83,38 m. Drugie miejsce w konkursie zajął wielki rywal naszego zawodnika, Węgier Krisztián Pars, który także rzucił ponad 80 metrów uzyskując w najlepszej próbie 81.08. Piąte miejsce zajął Szymon Ziółkowski (75,19 m), a ósme Wojciech Nowicki (73,38 m).

Kolejny start Paweł Fajdek ma zaplanowany na 8 lipca. Wystąpi wówczas w Budapeszcie podczas zawodów poświęconych pamięci Istvána Gyulai, zmarłego w 2006 roku byłego sekretarza generalnego IAAF.

Na podium w Valenje stanęła także Danuta Urbanik. W biegu na 1500 metrów Polka zajęła 3. miejsce uzyskując czas 4.08,44 – jest to trzeci rezultat zawodniczki w karierze.