11:18, 29 Sep 2014 r. Największy sukces polskiego kolarstwa

Michał Kwiatkowski został w Ponferradzie mistrzem świata w kolarstwie szosowym. Pierwszym Polakiem, który zwyciężył w wyścigu ze startu wspólnego zawodowców.

Biało-czerwoni rozegrali wyścig znakomicie taktycznie. Przez ponad połowę wyścigu, którego długość wynosiła 254,8 km, na czele peletonu jechała polska drużyna. Nadawali niezwykle mocne tempo wyciskając siły ze sprinterów, którzy liczyli na rozstrzygnięcia na finiszu. Nie ulegało wątpliwości, że pracują dla Kwiatkowskiego. Maciej Bodnar, Bartosz Huzarski, Przemysław Niemiec, Bartłomiej Matysiak, Michał Podlaski i Paweł Poljański zrobili swoje i na niecałe 100 km przed metą zeszli z trasy. „Flowermanowi” do pomocy zostali wówczas Maciej Paterski i Michał Gołaś.

Harce z peletonu zaczęły się, gdy do Ponferrady pozostało 50 km. Wyrywali się do przodu zawodnicy o mniej znanych nazwiskach. Biało-czerwoni czujnie jechali w czołówce grupy obserwując tych kolarzy, którzy samotną akcją mogli rozstrzygnąć wyścig. Ale żaden z nich nie odważył się na taką. Zrobił to tylko jeden z wymienianych przed zawodami kandydatów do tęczowej koszulki.

Michał Kwiatkowski odskoczył od grupy na zjeździe 7 km przed metą. Błyskawicznie dojechał do uciekającej wówczas czwórki kolarzy. Zabawił w tej grupie zaledwie kilkadziesiąt sekund, a potem, wykorzystując kolejne zjazdy samotnie mknął do mety.
Polak nie uzyskał dużej przewagi. Z peletonu w pogoń rzucili się liderzy swoich drużyn, m.in. Hiszpan Alejandro Valverde, Australiczyk Simon Gerrans czy Belg Philippe Gilbert. Kwiatkowski jechał jednak bardzo dobrze. Utrzymywał przewagę 8 sekund nad goniącymi. Na ostatniej prostej 50 m przejechał z dużym spokojem z rękoma w górze. Finiszujący minęli linię mety 2 s za Polakiem.

Michał Kwiatkowski ma 24 lata. W peletonie nadal walczy o koszulki w klasyfikacji młodzieżowej. Ma na swoim koncie tytuły mistrza świata i Europy w kategorii juniorów. Jest zawodowcem od 2011 r. Aktualnie jeździ w belgijskiej grupie Omega Pharma-Quick Step, z którą w 2013 r. wywalczył złoty medal w drużynowym wyścigu na czas, a w tych MŚ brązowy. Kwiatkowski był inicjatorem założenia w 2013 r. w rodzinnym Toruniu Uczniowskiego Klubu Sportowego Copernicus, który wspiera m.in. finansowo.

Ten sezon był wyjątkowy dla polskiego kolarstwa. W Ponferradzie drugi medal, brązowy – trzeci w historii – zdobyła Agnieszka Skalniak w wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Kwiatkowski na początku sezonu stawał na podium w słynnych wyścigach klasycznych. Rafał Majka wygrał jako pierwszy Polak klasyfikację górską w Tour de France okraszając ten sukces dwoma zwycięstwami etapowymi. Majka triumfował także w Tour de Pologne. W ostatnim z wielkich tourów – Vuelta Espana – Przemysław Niemiec został pierwszym polskim zwycięzcą etapowym.