14:04, 22 May 2014 r. Okrągły Stół Polskiego Sportu obradował po raz drugi

/files/news/l01lzglhl0xpynjhcnkvz2fsymlnl2dhbgjpz18ymde0mduymc1va3jhz2x5lxn0b2wwmtkuanbn.jpg

W drugim posiedzeniu Okrągłego Stołu Polskiego Sportu przedstawiono raporty przygotowane przez powołane podczas I spotkania zespoły robocze. Udzielono też wsparcia kandydaturze Krakowa, jako miasta kandydującego do organizacji ZIO 2022 r.

Okrągły Stół to inicjatywa społeczna, której pomysłodawcą jest dr Jan Kulczyk – Przewodniczący Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. II posiedzenie odbyło się 20 maja 2014 r., w Centrum Olimpijskim w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, reprezentujących środowisko sportowe, polityczne, samorządowe, naukowe oraz kulturalne i biznesowe. Głównym celem spotkania było zaprezentowanie rekomendacji na rzecz polskiego sportu, przygotowanych przez zespoły robocze, powołane podczas pierwszych obrad Okrągłego Stołu.

Otwierający posiedzenia dr Jan Kulczyk powiedział: – Polski sport wymaga przemyślanej, długoterminowej strategii, kreowanej ponad politycznymi, regionalnymi, czy biznesowymi podziałami. Gdy 14 miesięcy temu zainicjowałem powstanie Okrągłego Stołu Polskiego Sportu, zaangażowaliśmy do społecznej pracy setki osób z różnych środowisk, polityki, sportu, biznesu, kultury i nauki. Dziś przedstawiliśmy efekty tej pracy, w postaci rekomendacji, których wdrożenie może trwale zmienić oblicze polskiego sportu. Choć ich wdrożenie to wyzwanie, które wymaga lat pracy, to wierzę, że warto się go podjąć, bo z efektów będą korzystały pokolenia.

Przedstawienie przygotowanych rekomendacji poprzedziło jeszcze wręczenie Justynie Kowalczyk, przez dr Jana Kulczyka, 525 g sztabki złota, jako „uzupełnienie” kruszcu (6 g), który faktycznie znalazł się w ważącym 531 g złotym medalu olimpijskim. Narciarka z powodu choroby nie mogła odebrać tego daru podczas kwietniowej Gali Olimpijskiej.

W kolejnej części spotkania przewodniczący trzech powołanych w marcu 2013 r. zespołów roboczych Okrągłego Stołu – ds. Strategii Sportu (Waldemar Dąbrowski), ds. Rozwiązań Legislacyjnych (Zbigniew Ćwiąkalski) i ds. Finansowania Działalności Sportowej (Maciej Witucki) przedstawili syntetyczne raporty z prac poszczególnych gremiów, wymieniając najważniejsze rekomendacje, jakie zostały w nich wypracowane. Trafią one do przedstawicieli  najwyższych władz naszego kraju, w tym: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu.

Oto najważniejsze z nich:

Zespół ds. strategii sportu
- włączenie konkretnych aspektów związanych ze sportem w zakres kompetencji większej liczby resortów;
- dążenie do profesjonalizacji zarządzania i otwarcie się w działalności sportowej na partnerstwo publiczno-prywatne;
- przejście z biurokratycznego na strategiczny model zarządzania sportem, z jednoczesnym wydłużeniem okresów rozliczeniowych dla oceny efektywności działań;
- konieczność systematycznego prowadzenia badań i analiz – niezbędnych dla wypracowania decyzji strategicznych dla polskiego sportu;
- odnowienie potencjału sportu akademickiego, zmiana podległości uczelni WF (z resortu nauki i szkolnictwa wyższego do ministerstwa sportu i turystyki);
- upowszechnianie dwutorowości kariery (sportowa i pozasportowa);
- powierzenie Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu zadania opracowania strategii przygotowań do kolejnych igrzysk olimpijskich przy jednoczesnym wydłużeniu do ośmiu lat okresu budowania docelowej reprezentacji;
- konieczność zdecydowanego zwiększenia znaczenia medycyny na wszystkich etapach procesu szkoleniowego.

Zespół ds. legislacji w sporcie
- konieczność złagodzenia wpływu administracji państwowej oraz biurokracji na organizację sportu w Polsce;
- konieczność liberalizacji zasad finansowania sportu ze środków niepublicznych, w tym złagodzenia przepisów dotyczących zakazu reklamowania i prowadzenia sponsoringu niektórych produktów i usług (np. alkohol niskoprocentowy, zakłady sportowe);
- podkreślenie roli mediów w upowszechnianiu sportu przez m.in. złagodzenie narzucanych przez uregulowania KRRiT ograniczeń w zakresie obecności sponsorów w mediach, większe otwarcie się mediów na obecność sponsorów – niezbędne wobec niedostatecznego poziomu finansowania sportu ze środków budżetu Państwa;
- potrzeba umocowania w przepisach prawa funkcjonowania Trybunału Arbitrażowego przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Zespół ds. finansowania działalności sportowej
- bezwzględna konieczność dodatkowego (pozabudżetowego) finansowania sportu, w tym także organizacji dużych imprez sportowych;
- pilna potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie o grach hazardowych, które umożliwiłyby Totalizatorowi Sportowemu prowadzenie sprzedaży swych produktów poprzez Internet oraz przystąpienie przez tę firmę do gier multijurysdykcyjnych;
- konieczność zacieśnienia lub nawiązania współpracy klubów sportowych z uczniowskimi klubami sportowymi – także w zakresie współfinansowania prowadzonych w nich zajęć lub delegowania do pracy klubowych szkoleniowców;
- potrzeba większego zainteresowania samorządów lokalnych działalnością klubów sportowych, w tym również jej finansowaniem, szczególnie klubów prowadzących wstępny etap szkolenia sportowego.

W dyskusji podkreślano często, że celem numer jeden muszą być działania, które zmierzają do odbiurokratyzowania działalności sportowej i uwolnienia jej od regulacji mocno krępujących codzienną pracę klubów, związków i innych organizacji sportowych.

Andrzej Jagusiewicz – Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaproponował, aby w Prawie o Zamówieniach Publicznych znalazły się preferencje dla firm pracujących z poszanowaniem zasad ochrony środowiska. Zgłosił także potrzebę opracowania „kodeksu dobrych praktyk ekologicznych”, zobowiązującego związki i organizacje sportowe do stosowania na co dzień rozwiązań proekologicznych.

Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił znaczenie medycyny w sporcie. „Bez wsparcia z jej strony nie ma współczesnego sportu” – powiedział.

Mirosław Przedpełski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, z racji doświadczeń przy organizacji tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, zaapelował o rozważenie powołania jednej specjalistycznej instytucji, która „w sposób rozsądny i jednolity” zadba o promocję Polski przy okazji międzynarodowych imprez odbywających się w naszym kraju. Jego zdaniem obecnie różne organizacje robią to w sposób rozdrobniony, każda na własną rękę.

Poseł Ireneusz Raś w imieniu Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (której przewodniczy) podziękował wszystkim, którzy włączyli się w prace zespołów problemowych Okrągłego Stołu Polskiego Sportu. Zapowiedział, iż Komisja kończy pracę nad szeregiem propozycji, wychodzących naprzeciw wielu rekomendacjom zespołów. Pracują podkomisje w sprawie zmian w Ustawie o sporcie z roku 2010 oraz w sprawie nowelizacji Ustawy „hazardowej” – powinny one niebawem wejść w normalny tryb prac legislacyjnych Parlamentu.

Tomasz Półgrabski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki zapowiedział, że resort z uwagą przyjrzy się wypracowanym przez Okrągły Stół rekomendacjom. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że realizacja niektórych (zwłaszcza dot. ograniczania procedur biurokratycznych) nie jest zależna tylko od jego ministerstwa. Potrzebne jest zrozumienie również w innych, tak aby można było nowelizować, poprawiać także inne niż Ustawa o sporcie akty prawne.
Wszyscy uczestnicy dyskusji moderowanej przez członka Prezydium PKOl, senatora Andrzeja Persona, z uznaniem odnosili się do funkcjonowania Okrągłego Stołu jako inicjatywy potrzebnej i ważnej. Ustalono, że zespoły robocze będą dalej pracować, zaś posiedzenia plenarne będą zwoływane co dwa lata, zawsze po kolejnych letnich lub zimowych igrzyskach olimpijskich.

W drugiej części obrad uczestnicy Okrągłego Stołu zajęli się kwestią złożonej w MKOl przez Miasto Kraków aplikacji do roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w roku 2022. Informacje na ten temat przedstawili: prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i jego zastępczyni, kierująca Komitetem Konkursowym Kraków 2022 – Magdalena Sroka. Jan Kulczyk przypomniał, że to właśnie królewskie miasto jest kolebką powstałego tam w 1919 roku Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich (obecnego PKOl). Zwrócono także uwagę na wielką szansę na dynamiczny rozwój cywilizacyjny regionu i wartości promocyjne Krakowa i Małopolski, jakie może przynieść zlokalizowanie tam zimowych igrzysk. „Na tej imprezie skorzystają wszyscy” – podkreślili.

Ten pogląd podzieliło kilku następnych dyskutantów. Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze na przykładzie piłkarskiego turnieju Euro’2012 przypomniał, że ambitne cele mobilizują. Potrzeba tego także Krakowowi, pod warunkiem, że... nie będzie ścigać się z Soczi i środkami jakie to miasto wydało na igrzyska.
W podobnym tonie zabierali głos: członkini MKOl Irena Szewińska, członek międzynarodowych władz sportu studenckiego Marian Dymalski, prezes PAN prof. Michał Kleiber, dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski i min. Tomasz Półgrabski.

Na zakończenie obrad zebrani przez aklamację przyjęli zgłoszoną przez Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego i Jana Kulczyka propozycję powołania czwartego zespołu Okrągłego Stołu Polskiego Sportu. Zajmie się on wspieraniem Krakowa w jego staraniach o rolę miasta – gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w roku 2022. Na przewodniczącego zespołu powołany został członek Prezydium Zarządu PKOl, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner.

źródło: www.olimpijski.pl

Fot. Szymon Sikora

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie