12:04, 07 Oct Paweł Wąsek najlepszy w Letnim Grand Prix

Zakończyły się zawody przygotowawcze do sezonu 2024/2025 w skokach narciarskich – Letnie Grand Prix. Triumfatorem całego cyklu został Paweł Wąsek.

25-letni zawodnik WSS Wisła wystartował we wszystkich edycjach tegorocznego LGP. Zgromadził 329 pkt, o 24 więcej niż Austriak Stefan Kraft. Polak wygrał dwa konkursy w Rasnovie, miejsca w pierwszej dziesiątce zajmował jeszcze w Wiśle i Hinzenbach. Wąsek jest czwartym zwycięzcą LGP z Polski w historii. Wcześniej w cyklu triumfowali: trzykrotnie Adam Małysz, Maciej Kot i czterokrotnie Dawid Kubacki.

W klasyfikacji końcowej została uwzględnionych siedmiu reprezentantów Polski. Ósmy był Dawid Kubacki (175 pkt.), dwunasty Jakub Wolny (165 pkt.), dwudziesty siódmy Aleksander Zniszczoł (104 pkt.), dwudziesty dziewiąty Kacper Juroszek (89 pkt.), czterdziesty siódmy Maciej Kot (38 pkt.), natomiast sześćdziesiąty trzeci Kamil Stoch (15 pkt.).

Ostatnie zawody odbyły się Klingenthal. Zwieńczeniem był konkurs drużyn mieszanych, w których reprezentanci Polski zajęli ósme miejsce.

W Letnim Grand Prix nie wystartowało wielu czołowych zawodników. Z Polaków „ulgowo” start potraktował m.in. Kamil Stoch.

Inauguracja zimowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędzie się za 22-24 listopada na Lysgaardsbakken (HS140) w Lillehammer. Rywalizacja rozpocznie się od konkursu drużyn mieszanych.