14:32, 14 Jul 2015 r. Piąty wynik w historii startów polskich studentów

W poniedziałek zakończyła się część sportowa 28. Letniej Uniwersjady w południowokoreańskim Gwangju. Polscy sportowcy studenci zdobyli na niej 18 medali (4 złote, 10 srebrnych i 4 brązowe).

18 wywalczonych medali plasuje reprezentację 2015 na piątym miejscu w historii występów na letnich uniwersjadach.– W poniedziałek zakończyliśmy występy. Przez 11 dni nasi sportowcy dali nam możliwość oglądania ich rywalizacji. Choć nie zawsze udało się wejść na podium, to zajęliśmy sporo lokat punktowanych – poinformował Marek Szlachta z biura prasowego polskiej misji.

W 28. Uniwersjadzie wystąpiło w 13 dyscyplinach 154 sportowców-studentów w biało-czerwonych barwach. Pierwsze trofeum tej imprezy dla Polski zdobyły wioślarki Martyna Mikołajczak i Monika Kowalska (na zdjęciu), zajmując drugie miejsce w wyścigu dwójek wagi lekkiej. Był to jednocześnie 300. medal wywalczony przez biało-czerwonych w historii studenckich igrzysk.

Po ostatni (brązowy) sięgnęła sztafeta 4x400 m mężczyzn w składzie: Mateusz Zagórski, Michał Pietrzak, Kamil Gurdak i Rafał Omelko. Warto wspomnieć o tym występie, gdyż Gurdak, nadepnięty przez jednego z rywali w strefie zmian, przez 400 m biegł bez jednego buta. – Kamil jest największym bohaterem. Nigdy do tej pory nic takiego nam się nie zdarzyło – podsumował start kolegi Michał Pietrzak

Już za dwa lata kolejna letnia uniwersjada w Tajpei.

Medale 28. Letniej Uniwersjady dla Polski.