16:31, 02 Jan 2014 r. Polscy bohaterowie startów w mistrzostwach świata w 2013 r.

W konkurencjach olimpijskich Polacy zdobyli w 2013 r. 17 medali: siedem w sportach zimowych i dziesięć w letnich. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Kamil Stoch w skokach narciarskich i Paweł Fajdek w rzucie młotem.

Dorobek Biało-Czerwonych w mistrzostwach świata w sportach zimowych w ubiegłym roku napawa optymizmem przed rozpoczynającymi się już w lutym zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi. Biało-Czerwoni byli widoczni w narciarstwie klasycznym, biatlonie i łyżwiarstwie szybkim.

Narciarstwo klasyczne
Najmilszą niespodziankę sprawił Kamil Stoch. Polak sięgnął po złoto w skokach narciarskich na dużej skoczni w Predazzo w Val di Fiemme – tej samej, na której pierwszy sukces w MŚ odniósł Adam Małysz. Stoch był również czołową postacią drużyny, która zdobyła brązowy medal. Poza nim, na podium stanęli: Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki.

Dla Justyny Kowalczyk mistrzostwa w Val di Fiemme nie były udane. Podczas, gdy triumfy święciła Marit Bjoergen, Polka stanęła na podium tylko raz. Zdobyła srebrny medal w biegu na 30 km techniką klasyczną, ustępując Norweżce o 3,8 s.
Warto dodać, że w 2013 r. nasza mistrzyni olimpijska triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i po raz czwarty z rzędu wygrała prestiżowy cykl zawodów Tour de Ski. W skokach zaś objawił się talent Piotra Żyły, który w marcu stanął na najwyższym stopniu zawodów PŚ w Oslo.

Łyżwiarstwo szybkie
Panczeniści rywalizowali w MŚ na dystansach na olimpijskim torze w Soczi. Z tej imprezy przywieźli dwa krążki, zdobyte w konkurencjach drużynowych. Swoją klasę potwierdziły brązowe medalistki ostatnich ZIO. Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś wywalczyły srebro ulegając w finale Holenderkom.

Na podium stanęła także robiąca stałe postępy drużyna męska w składzie: Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański. Biało-Czerwoni zdobyli medale brązowe.

Sezon 2012/2013 zakończył się jeszcze jednym wspaniałym akcentem. Zbigniew Bródka, jako pierwszy Polak, wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata na dystansie 1500 m.

Biatlon
Wydawało się, że po zakończeniu kariery przez Tomasza Sikorę długo będziemy czekać na sukcesy polskich biatlonistów. Temu założeniu kłam zadały w 2013 r. panie. MŚ odbyły się w Novym Mescie na Morawach. Polki sprawiły w nich ogromną niespodziankę zdobywając dwa medale. Krystynie Pałce dopisało szczęście, bo po wywrotce na finiszu dwóch rywalek, zdobyła srebro w biegu pościgowym. Brązowy medal najmłodszej w reprezentacji, 22-letniej Moniki Hojnisz w biegu masowym nie wzbudzał już żadnych wątpliwości.

MŚ nie wyszły Magdalenie Gwizdoń, ale tuż po nich, Polka wygrała sprint w ramach Pucharu Świata na olimpijskiej trasie w Soczi!

W sportach letnich Biało-Czerwoni stawali przede wszystkim na drugim stopniu podium, bo aż sześć razy. Pięciokrotnie wieszano im na szyjach brązowe medale, a raz złoto.

Lekkoatletyka
W mistrzostwach świata w Moskwie Polakom, a tym bardziej miotaczom, poszło lepiej niż rok wcześniej w IO w Londynie. Na Łużnikach eksplodował talent młociarza Pawła Fajdka, który już w pierwszej kolejce zapewnił sobie złoty medal. Srebrne zdobyli Anita Włodarczyk w rzucie młotem i Piotr Małachowski w rzucie dyskiem.

Pływanie
Po występie pływaków bez medali w igrzyskach w Londynie, optymizmem powiało z Barcelony, gdzie odbyły się tegoroczne mistrzostwa świata. Radosław Kawęcki poprawił rekord Europy na 200 m grzbietem, co dało mu drugie miejsce. Dwa medale zdobyli delfiniści: Paweł Korzeniowski srebrny na 200 m, a Konrad Czerniak brązowy na 100 m.

Kolarstwo górskie
Maja Włoszczowska po kontuzji z 2012 r., która nieomal wyeliminowała ją ze sportu, wróciła nie tylko do zdrowia, ale również na podium mistrzostw świata. W Pietermaritzburgu (RPA) zajęła drugie miejsce, o pięć sekund za Francuzką Julie Bresset, aktualną mistrzynią olimpijską.

Kajakarstwo klasyczne
W mistrzostwach świata w Duisburgu reprezentacja Polski zdobyła sześć medali, w tym dwa w konkurencjach olimpijskich, czyli spisała się lepiej niż podczas igrzysk. Drugą lokatę w wyścigu na 200 m zajęła Marta Walczykiewicz, a Beata Mikołajczyk i Karolina Naja w K-2 500 m powtórzyły sukces z Londynu, stając na najniższym stopniu podium.

Kajakarstwo górskie
Z mistrzostw świata w Pradze nasi reprezentanci wrócili z dwoma krążkami – srebrnym i brązowym. Bardziej wartościowy, wbrew pozorom, jest ten drugi, ponieważ Mateusz Polaczyk zdobył go w konkurencji olimpijskiej K-1. Srebro zdobyła drużyna 3xK-1.

Podnoszenie ciężarów
Po igrzyskach, ich brązowy medalista, Bartłomiej Bonk przeżył rodzinny dramat. W trójkącie dom–szpital–sąd nie było miejsca na halę treningową. Sportowiec nie poddał się jednak i wrócił na pomost dosłownie trzy miesiące przed mistrzostwami świata. Jako jedyny z Polaków zdobył we Wrocławiu medal mistrzostw świata, zajmując trzecie miejsce w kategorii 105 kg.

Wioślarstwo
Mistrzostwa świata w 2013 roku odbyły się w Chungju. Rozegrano łącznie 26 konkurencji, 14 z nich było w programie londyńskich igrzysk. Polacy wrócili z Korei Południowej z jednym krążkiem – trzecie miejsce zajęła czwórka podwójna w składzie: Sylwia Lewandowska, Joanna Leszczyńska, Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj.

Gry zespołowe
Dwa słowa należy poświęcić grom zespołowym, dla których rok 2013 był nieudany. Jedynym pozytywnym wyjątkiem był start w MŚ w Serbii zespołu piłkarek ręcznych, który odniósł największy sukces w historii tej dyscypliny. Polki, prowadzone przez duńskiego szkoleniowca Kima Rasmussena, zajęły czwarte miejsce. W małym finale uległy Dunkom, ale po drodze pokonały utytułowane drużyny m.in. Francji i Rumunii.

Do IO w Londynie grą zespołową nr 1 w Polsce była męska siatkówka. Po niespełnionych nadziejach związanych ze startem olimpijskim Polacy grali coraz gorzej. W tegorocznych mistrzostwach Europy, rozegranych w Polsce i Danii, nie zakwalifikowali się nawet do ćwierćfinałów (11. miejsce). W tej fazie ME w Niemczech i Szwajcarii odpadły także Polki.

Piłkarze ręczni już 12 stycznia zaczynają udział w mistrzach Europy, które poprzedziły udane występy w eliminacjach do w/w i w prestiżowym turnieju o Superpuchar Niemiec. W MŚ 2013 Polacy ponieśli jednak klęskę przegrywając już w 1/8 finału.

Najgorzej jednak wypadli piłkarze nożni i koszykarze. Ci pierwsi kompromitująco zagrali w eliminacjach do MŚ 2014 r., a w efekcie zakończyli rok na 76. miejscu w rankingu FIFA – najniższym w historii, m.in. za Sierra Leone. Koszykarze grali w 2013 r., po raz czwarty z rzędu, w ME. Zajęli w nich najgorszą w historii 26 startów pozycję – 21. W kobiecym baskecie rok 2013 też był nieudany – reprezentacja Polski nie zakwalifikowała się na ME 2015.

Kobiety, a właściwie dziewczęta, sprawiły w ubiegłym roku piękną niespodziankę w piłce nożnej. Biało-Czerwone zostały mistrzyniami Europy do lat 17, a Ewa Pajor została uznana za najlepszą zawodniczkę turnieju.

W tekście wykorzystane zostały fragmenty tekstu Artura Rolaka zamieszczonego w „Forum Trenera” nr 1/2013.