09:24, 24 Jul 2023 r. Polscy siatkarze ze zwycięstwem w Lidze Narodów

Reprezentacja siatkarzy po raz drugi w historii triumfowała w rozgrywkach Ligi Narodów. W finałowym turnieju, rozegranym w Ergo Arenie w Gdańsku, Polacy wygrali trzy spotkania. W pojedynku o końcowe zwycięstwo pokonali USA 3:1 (25:23, 24:26, 25:18, 25:18).

W istniejących od 1990 roku rozgrywkach, dawniej rozgrywanych pod nazwą Liga Światowa, Biało-Czerwoni zdobyli do tej pory pięć medali – jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe. Jedyne zwycięstwo odnieśli w 2012 roku, a w ostatniej edycji zakończyli turniej na trzecim miejscu.

W tym sezonie byli faworytami. Bardzo dobrze wypadli w fazie zasadniczej. Uplasowali się na trzeciej pozycji, ponosząc dwie porażki – z Serbią i Stanami Zjednoczonymi.

W turnieju finałowym w Gdańsku drużyna Nikoli Grbicia pokonała w ćwierćfinale Brazylię - 3:0, w półfinale Japonię - 3:1. W finale, w zapełnionej do ostatniego miejsca hali, Polacy pewnie ograli Stany Zjednoczone 3:1.

W „drużynie marzeń” turnieju znalazło się kilku reprezentantów kraju. Najlepszym przyjmującym został Aleksander Śliwka (wraz z Japończykiem Yuki Ishikawą), najlepszym blokującym – Jakub Kochanowski, najlepszym libero – Paweł Zatorski, najlepszym atakującym – Łukasz Kaczmarek, a MVP – Paweł Zatorski.

Kolejną ważną reprezentacyjną imprezą międzynarodową będą mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 28 sierpnia – 16 września we Włoszech, Bułgarii, Macedonii Północnej i Izraelu.