20:04, 16 Jul 2014 r. Profesor Zbigniew Trzaskoma w Klubie Polska

/files/news/trzaskom.jpg

Zespół Metodyczno-Szkoleniowy zyskał znamienite wsparcie. Członkiem zespołu został dr hab. prof. nadzw. AWF Zbigniew Trzaskoma.

Profesor urodził się w 1948 roku w Warszawie. W 1970 roku ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W latach 1971-1974 odbył studia doktoranckie w AWF w Warszawie uzyskując w 1975 roku stopień naukowy doktora nauk wychowania fizycznego. W 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej w zakresie teorii sportu w Wydziale Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Odbył staże naukowe w Uniwersytecie Karola w Pradze (1986) i Politechnice w Liverpoolu (1990).  Pracował w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie jako trener kadry olimpijskiej w Polskim Związku Łuczniczym (1974-1983). Prowadzeni przez niego łucznicy i łuczniczki zdobyli w tym okresie pięć medali w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Prowadził polskich łuczników podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976). Ukończył w USA międzynarodowy kurs trenerski w łucznictwie (1977). W latach 1983-2002 pracował w Zakładzie Biomechaniki Instytutu Sportu w Warszawie, będąc od 1996 roku jego kierownikiem. W tym okresie prowadził badania podstawowe i diagnostyczno-wdrożeniowe z udziałem najlepszych polskich sportowców. Wyniki tych badań przedstawił między innymi w rozprawach habilitacyjnych: „Wykorzystanie trenażera wahadłowego w zwiększaniu możliwości siłowo-szybkościowych mięśni kończyn dolnych człowieka” (1994) oraz „Maksymalna siła mięśniowa i moc maksymalna kobiet i mężczyzn uprawiających sport wyczynowo” (2003). Od 2003 roku pracuje w Wydziale Rehabilitacji, od 2005 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Rehabilitacji, a w kadencji 2008-2012 był prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Przedmiotem zainteresowań naukowych prof. Zbigniewa Trzaskomy są zagadnienia związane z mierzeniem oraz zwiększaniem siły mięśniowej i mocy, a szczególnie z wykorzystaniem wiedzy o tych cechach zarówno w procesie treningowym sportowców wysokiej klasy, jak i usprawnianiu fizycznym osób poddanych procesowi rehabilitacji. Wykaz osiągnięć Zbigniewa Trzaskomy w pracy naukowo-badawczej obejmuje ponad 120 prac (oryginalne prace twórcze, podręczniki i rozdziały w wydawnictwach zwartych, prace szkoleniowo-dydaktyczne, ekspertyzy, prace projektowe i doświadczalno-konstrukcyjne, raporty naukowe). Prace oryginalne opublikował w takich czasopismach, jak Acta of Bioengineering and Biomechanics, Biomedical Human Kinetics, Journal of Sports Sciences, Journal of Strength and Conditioning Research, Acta Physiologica Hungarica, Medical Science Monitor, BMC Musculoskeletal Disorders, Biology of Sport, Wychowanie Fizyczne i Sport, Sport Wyczynowy, Postępy Rehabiltacji. Wyniki jego badań cytowane były między innymi w Sports Exercise and Injury. Szereg podejmowanych przez niego badań znalazło bezpośrednie zastosowanie w praktyce, między innymi trenażery w treningu łuczników, metodyka zwiększania siły i mocy z zastosowaniem trenażera wahadłowego, system kompleksowego przygotowania fizycznego siatkarzy „Powerball”. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się napisana wraz z synem, dr Łukaszem Trzaskomą, książka „Kompleksowe zwiększanie siły mięśniowej sportowców” (2001).

Zbigniew Trzaskoma od kilkudziesięciu lat współpracuje z polskimi związkami sportowymi oraz innymi organizacjami sportowymi (np. Akademią Trenerską przy Instytucie Sportu w Warszawie) i jako wykładowca upowszechnia wiedzę o treningu siły mięśniowej i mocy. Posiada uprawnienia trenerskie w podnoszeniu ciężarów i w łucznictwie. W latach 1999-2002 prowadził treningi w zakresie przygotowania fizycznego z kadrą narodową siatkarzy i siatkarek, a w latach 2003-2008 współpracował z czołowym polskim sprinterem oraz piłkarzem nożnym, który z powodzeniem wrócił do uprawiania sportu po skomplikowanym urazie stawu kolanowego.

Profesor jest członkiem Polskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Biomechaniki oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego Adaptowanej Aktywności Fizycznej. W 2005 roku został wyróżniony indywidualną nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w 2007 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zbigniew Trzaskoma od wczesnej młodości uprawiał wyczynowo kulturystykę, podnoszenie ciężarów i jednocześnie łucznictwo, wcześniej grał w koszykówkę. W latach 1986-1999 dziesięciokrotnie ukończył Maraton Warszawski, obecnie systematycznie biega, pływa i ćwiczy w siłowni.

Profesor Zbigniew Trzaskoma będzie regularnie publikował teksty na stronie internetowej Klubu Polska.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie