22:50, 18 Jun 2012 r. Starty Polaków w dniach 11-17 czerwca 2012 r.

Szybko poznaliśmy odpowiedź na temat siły naszej reprezentacji piłkarskiej w Euro 2012. Warto zacząć, na 41 dni przed igrzyskami w Londynie, zastanawiać się nad siłą polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. A do dziś kwalifikację wywalczyło 144 zawodników.

W tym tygodniu do grona olimpijczyków doszło czworo pięcioboistów. Na miejscach premiowanych startem w Londynie znaleźli się: Sylwia Gawlikowska, Katarzyna Wójcik oraz Szymon Staśkiewicz i Łukasz Klekota. Nasze zawodniczki znalazły się w 36 rankingu światowego, zaś panowie start w igrzyskach zawdzięczają wynikom z ubiegłorocznych mistrzostw Europy, gdzie Klekot był 12., a Staśkiewicz 17.

Kwalifikacje olimpijskie zdobywali też lekkoatleci. Minima wyznaczone przez PZLA wykonali w ten weekend chodziarze. Aż sześcioro z nich „przyklepało” swoje nominacje do startu na dystansie 20 km podczas mistrzostw Polski w Bielsku-Białej. Na olimpijskiej trasie zobaczymy: Paulinę Buziak, Agnieszkę Szwarnóg, Agnieszkę Dygacz oraz Grzegorza Sudoła, Dawida Tomalę i Rafała Augustyna.

We wspomnianych MP, nie doszli do składu olimpijskiego inni zawodnicy. Znakomicie prezentowali się ci, którzy wyjazd do Londynu mają już w kieszeni. Tomasz Majewski wygrał konkurs pchnięcia kulą z wynikiem 21,07 m – kilka dni po tym, jak pokonał mistrza świata Niemca Storla w mityngu w St. Wendel (21,21 m). Piotr Małachowski był najlepszy w rzucie dyskiem (66,89 m), a Paweł Fajdek w rzucie młotem (80,32 m). Mistrzostwa kraju przyniosły też niemiłe wydarzenia. W konkursie skoku o tyczce nie wystartował mistrz świata Paweł Wojciechowski, który podczas rozgrzewki zaczął odczuwać ból mięśnia dwugłowego. Nie wystartowała w zawodach także tyczkarka Anna Rogowska. Oboje nasi utytułowani zawodnicy, a także siedmioboistka Karolina Tymińska, ze względów zdrowotnych nie uzyskali dotąd wskaźników olimpijskich i mają niewielkie szanse na uzyskanie ich do 7 lipca, kiedy mija wyznaczony termin. Władze PZLA zapowiedziały jednak, że wystąpią do PKOl o zgodę na włączenie tej trójki do składu reprezentacji na IO. W Londynie na pewno nie wystartuje natomiast Sylwester Bednarek. Nasz skoczek wzwyż, brązowy medalista MŚ, zerwał podczas MP ścięgno Achillesa i kolejny sezon ma stracony.

Do niedzieli szermierze wywalczyli dwa medale mistrzostw Europy. Brązowy zdobyła olimpijka Aleksandra Socha w turnieju indywidualnym szablistek. Na trzecim miejscu podium stanął też florecista Michał Majewski, którego w Londynie nie zobaczymy. Reprezentantka Polski na IO w tej broni, Magdalena Piekarska, zajęła 9. miejsce.

Liczna grupa pływaków, w tym kilkoro olimpijczyków, startowało w mityngu Siedem Wzgórz w Rzymie. Najwyższe, drugie miejsca, zajęli Otylia Jędrzejczak na 200 m st. motylkowym (2.09,73 min) i Radosław Kawęcki na 200 m st. grzbietowym (1.57,32). Polka zajęła też czwarte miejsce na 100 m motylkiem z czasem 58,82 s. Nasz główny kandydat do medalu olimpijskiego, Konrad Czerniak, tym razem był trzeci na 100 m st. motylkowym (52,72 s). Lepsi okazali się Chad Le Clos z RPA (52,51) i blondyn z Kenii Jason Dunford (52,62). Warto dodać, że siódmy w finale był Oskar Krupecki (53,00).

Największe sukcesy tego tygodnia odnieśli jednak siatkarze i wioślarze. Jedyni przedstawiciele gier zespołowych w biało-czerwonych barwach w IO wygrali swoją grupę eliminacyjną w Lidze Światowej. W ostatnim turnieju, rozegranym w Tampere, rozgromili Finów 3:0 oraz Kanadyjczyków 3:0 i, co najważniejsze, po raz trzeci w tych rozgrywkach uporali się z mistrzami świata, Brazylijczykami – 3:1.

Wioślarze startowali w Pucharze Świata w Monachium. Genialny występ odnotowała nasza męska ósemka (na zdjęciu). Polacy, płynący w składzie: Marcin Brzeziński, Piotr Juszczak, Mikołaj Burda, Piotr Hojka (na zbliżeniu), Zbigniew Schodowski, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski, Rafał Hejmej i sternik Daniel Trojanowski, nie dali żadnych szans faworyzowanym osadom z Australii i Wielkiej Brytanii. Na trzecim miejscu podium stanęły w tych zawodach Magdalena Fularczyk i Julia Michalska (tym razem lepsze były Brytyjki i Australijki), które potwierdziły swoje aspiracje medalowe.

Polacy startowali także w PŚ w kajakarstwie górskim w Pau. Na drugim miejscu zakończył te zawody Grzegorz Kilijanek wśród kanadyjkarzy, który walczy jeszcze w wewnętrznych kwalifikacjach o miejsce na IO. Jego kontrkandydat, Grzegorz Wójs, był we Francji 30. Na piątym miejscu zakończyła zawody dwójka Marcin Pochwała i Piotr Szczepański. To bardzo dobra lokata w zawodach, w których wystartowała cała światowa czołówka.