13:16, 11 Jun 2012 r. Starty Polaków w dniach 4-10 czerwca 2012 r.

Nie tylko Polska, ale i cały świat zaczął żyć w poprzednim tygodniu rozpoczętymi w naszym kraju mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Biało-Czerwoni zaczęli swój udział od remisu 1:1 z Grecją, co nie przez wszystkich zostało uznane za sukces.

Polscy piłkarze nie zagrają jednak w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Dla nich Euro 2012 to impreza docelowa. W IO wystąpi wielu innych naszych sportowców, którzy jeszcze intensywnie przygotowują się do startu w Londynie, a niektórzy walczą o kwalifikacje olimpijskie.

Ostatni tydzień nie obfitował w wiele sukcesów Biało-Czerwonych. Największym zdecydowanie było zwycięstwo Zofii Klepackiej-Noceti, która wygrała zawody Pucharu Świata w żeglarskiej klasie RS:X w Weymouth – na akwenie, gdzie rozegrane zostaną regaty olimpijskie. Dodajmy, że to nie pierwszy triumf Polki na tych wodach. W ubiegłym roku triumfowała w regatach Pre-Olympic. Widać, że Polce pasują wody i czuje wiatry wiejące u wybrzeży Anglii, a więc… Nie zapeszajmy. W tegorocznych zawodach nie udało się stanąć na podium Przemysławowi Miarczyńskiemu, również w klasie RS:X. Nasz olimpijczyk zajął 5. miejsce. W Pre-Olympic był trzeci.

Znakomitym finiszem w walce igrzyska olimpijskie (ranking zamknięto 11 czerwca) popisała się Urszula Radwańska. Młodsza siostra Agnieszki, trzeciej rakiety świata kobiecego tenisa, wygrała turniej ITF w Nottingham i awansowała o 16 miejsc w rankingu WTA! Polka jest obecnie 63. i zdecydowanie przybliżyła się do startu w turnieju olimpijskim. Z rankingu światowego kwalifikuje się 52 zawodniczki, maksymalnie 4 z kraju. Po odjęciu nadplanowych tenisistek Radwańska jest 53. (w turnieju singla wystąpią 64 sportsmenki). Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, bo w gestii ITF są jeszcze specjalne powołania i dzikie karty, a poza tym kraje mające silne deble nie muszą wystawić kompletu singlistek. Licząc na awans olimpijski Urszuli, możemy cieszyć się też z zaklepanej już kwalifikacji Agnieszki Radwańskiej, Łukasza Kubota i debla Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski.

Awans na piąte z kolei igrzyska wywalczyła także tyczkarka Monika Pyrek. Polka zajęła 4. miejsce w zawodach PŚ w Nowym Jorku uzyskując minimum wynikiem 4,50 m. Na podiach zawodów międzynarodowych stawali w ostatnim tygodniu miotacze i biegacze. Ale wszyscy lekkoatleci żyją już mistrzostwami Polski, które w tym tygodniu rozpoczną się Bielsku-Białej.

Nie może być zadowolona po starcie w mistrzostwach Europy w Moskwie Maja Włoszczowska. Nasza najwybitniejsza specjalistka w kolarstwie górskim zajęła 7. miejsce. Lepsza o jedną lokatę była nawet krajowa rywalka Aleksandra Dawidowicz, powołana do reprezentacji olimpijskiej. To najgorszy start w ME Włoszczowskiej, wicemistrzyni olimpijskiej z Pekinu, od trzech lat. W 2009 r. zdobyła złoty medal, a w 2010 i w 2011 r. srebrne medale. W całej karierze Polka stawała na podium ME sześciokrotnie.

Miłą niespodziankę sprawiła natomiast pływaczka Natalia Charłos. Polka w zawodach kwalifikacyjnych na otwartym akwenie na 10 km w Setubal zajęła 8. Pływaczki walczyły w Portugalii o 9 miejsc premiowanych startem w IO. Była to dodatkowa kwalifikacja po MŚ 2011 w Szanghaju, gdzie awans zdobyło 10 zawodniczek. Charłos wystartuje w igrzyskach jako pierwsza przedstawicielka Polski w historii tej konkurencji. Zawody długodystansowe zwykle odbywają się w morzu, a kibice mogą obserwować tylko dopływających do mety. W Londynie będzie to jednak bardzo pasjonująca konkurencja. Pływacy będą walczyć w centrum miasta – w Hyde Park.

Do ekipy olimpijskiej w pływaniu dołączono też kolejną grupę zawodników. W związku z wycofaniem się z udziału w IO kobiecej sztafety 4x200 m st. dowolnym Holandii, do czołowej 16 rankingu światowego wskoczyły Polki. W związku z tym Polski Związek Pływacki zdecydował powołać Otylię Jędrzejczak, Aleksandrę Putrę, Dianę Sokołowską, Katarzynę Wilk i Karolinę Szczepaniak, które popłyną w w/w wyścigu. W kadrze znalazło się też dwóch młodych zawodników – wicemistrzów Polski na 100 m st. motylkowym i 100 m st. dowolnym – Oskar Krupecki i Kacper Majchrzak, jako rezerwowi sztafety 4x100 m st. zmiennym.

Więcej wyników i dotychczas zdobyte kwalifikacje olimpijskie w odpowiednich zakładkach na naszej stronie

Na zdjęciu zawody w pływaniu na otwartym akwenie podczas igrzysk w Pekinie w 2008 r.