13:48, 29 Apr 2013 r. Tegoroczni laureaci nagród Fair Play

/files/news/fair_play016.jpg

W obecności dawnych gwiazd naszego sportu w Centrum Olimpijskim w Warszawie przyznano po raz 46. nagrody Fair Play za rok 2012. Tym razem kapituła głównego trofeum nie przyznała, ale wyróżniła wielu aktualnych i byłych sportowców.

Dyplomy Fair Play za czyny czystej gry przyznano:

Piotrowi Myszce – żeglarzowi klasy RS:X. Do samego startu w IO w Londynie wspierał jako sparingpartner Przemysława Miarczyńskiego, choć przegrał krajową rywalizację o miejsce w ekipie olimpijskiej. Zrezygnował też ze złożonej mu oferty zmiany obywatelstwa i podjęcia atrakcyjnej pracy w innym kraju.

Beacie Stremler – zawodniczce jeździeckiej konkurencji ujeżdżenia. Po zakwalifikowaniu się do udziału w IO odrzuciła ofertę kupna, w wysokości miliona euro, swego konia, aby wystartować na nim w Londynie.

Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu otrzymali:

Jerzy Broniec – przed laty znakomity wioślarz i ceniony szkoleniowiec tej dyscypliny. Jego podopiecznymi byli m.in. dwukrotni złoci medaliści olimpijscy: Robert Sycz i Tomasz Kucharski.

Marian Kasprzyk – były znakomity pięściarz, mistrz olimpijski z Tokio. Mimo różnych perypetii życiowych (które stały się m.in. kanwą scenariusza znanego filmu reż. Juliana Dziedziny pt. Bokser) odnalazł swoje miejsce zarówno w sporcie jak i w życiu codziennym. Obecnie pracuje nad reaktywowaniem boksu na Podbeskidziu.

Zbigniew Pietrzykowski – świetny przed laty mistrz boksu, wicemistrz olimpijski z Rzymu, gdzie przegrał w finale ze słynnym potem Cassiusem Clayem (Muhammadem Alim). Uhonorowany został w 50. rocznicę przyznania mu tytułu Dżentelmena sportu – pierwowzoru nagrody Fair Play.

Za wieloletnią promocję wartości fair play wyróżnieni zostali:

Red. Łukasz Jedlewski – wybitny dziennikarz sportowy, który m.in. przez 14 lat kierował „Przeglądem Sportowym”. Jest specjalistą zwłaszcza w koszykówce, ale i sporcie młodzieżowym.

Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi – od ponad 30 lat gromadzący zbiory dotyczące sportu w regionie i organizujący szereg akcji propagujących ideę olimpijską i reguły czystej gry, jak np. Szkoła bez przemocy, Tydzień Fair Play.

Listy gratulacyjne za promocję wartości fair play otrzymali:

Zofia Noceti-Klepacka – żeglarka klasy RS:X. Brązowa medalistka IO w Londynie przekazała swoje olimpijskie trofeum na aukcję, z której dochód został przeznaczony na leczenie jej małej, poważnie chorej sąsiadki. Tak się szczęśliwie złożyło, że po kilku miesiącach brązowy krążek wrócił do zawodniczki, bo wykupił go dr Jan Kulczyk – szef Rady Patronów PKOl i na styczniowym noworocznym spotkaniu Rodziny Olimpijskiej przekazał go żeglarce.

30 tys. kibiców piłkarskich Irlandii Północnej. W ich imieniu odebrał go ambasador Eugene Hutchinson. Fani futbolu podczas ubiegłorocznego Euro 2012 dali pokaz kulturalnego dopingu, przykładnego zachowania na stadionach i poza nimi, czym zaskarbili sobie wielkie uznanie polskiego społeczeństwa.

Źródło: PKOl

Zdjęcie: Szymon Sikora/PKOl

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie