00:55, 01 Jul 2013 r. Tydzień z tenisistami w roli głównej

/files/news/jj.jpg

W minionym tygodniu Polscy sportowcy byli widoczni w najbardziej prestiżowych imprezach. Kibice na całym świecie pasjonują się trwającymi zmaganiami tenisistów na kortach Wimbledonu oraz kolarzy w wyścigu Tour de France. W obu tych zawodach Polacy odnoszą sukcesy.

Takiego turnieju wimbledońskiego jeszcze nie było. W 1/8 finału wystąpi aż troje Polaków w grach singlowych oraz męski debel. Agnieszka Radwańska przez dwie rundy przeszła spacerkiem. W III nieco kłopotów sprawiła jej mocno serwująca Amerykanka Madison Keys, która „urwała” Polce seta.

Najcięższą drogę do najlepszej szesnastki miał Jerzy Janowicz (na zdjęciu). Polak musiał zmierzyć się z rozstawionym z nr 15 Hiszpanem Nicolasem Almagro. Mimo iż przegrywał 0:4 w I secie wygrał go w tie-breaku. W dwóch następnych nie ulegało wątpliwości, kto jest gwiazdę tego pojedynku. 22. w światowym rankingu Polak robi furorę w Londynie. U bukmacherów wyższe notowania na zwycięstwo w wielkoszlemowych zmaganiach mają tylko Serb Novak Djoković (numer 2 na świecie), ubiegłoroczny finalista i mistrz olimpijski Szkot Andy Murray, Czech Tomas Berdych (nr 7) i Hiszpan David Ferrer (4).

Łukasz Kubot miał stosunkowo najłatwiejszą drogę do 1/8 finału. Uprościł mu ją Belg Steve Darcis, który w I rundzie pokonał słynnego Hiszpana Rafaela Nadala i… oddał Polakowi mecz walkowerem w II rundzie. W następnym meczu Polak rozniósł w pył Francuza Benoita Paire. O tym, że Kubot jest w świetnej formie pokazuje też jego gra w debla w parze z Marcinem Matkowskim. Ten drugi nie mógł zagrać z kontuzjowanym Mariuszem Fyrstenbergiem. Tymczasem dotarł do takiej fazy wielkoszlemowego Wimbledonu, w której dotąd nie był.

W sobotę na Korsyce ruszył największy wyścig kolarski świata Tour de France. W peletonie znalazło się trzech Polaków. Przemysław Niemiec (Lampre) debiutuje w Wielkiej Pętli. Zadaniem Bodnara jest wspieranie lidera drużyny Cannondale Słowaka Petera Sagana. Mistrz Polski Michał Kwiatkowski jest w zespole Omega Pharma „wolnym strzelcem”. Skorzystał z tej roli już na 2. etapie. Polak finiszował na 3. pozycji i objął prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej. W klasyfikacji generalnej Polak jest 7. ze stratą 1 s do lidera.

W ostatnim tygodniu odbyło się wiele zawodów lekkoatletycznych. W nich też widoczni byli Polacy. Największy sukces odniosła siedmioboistka Karolina Tymińska, która w Tallinnie zwyciężyła w Superlidze Pucharu Europy w wielobojach. Z zawodów Diamentowej Ligi w Birmingham najszczęśliwsi wracają Anna Rogowska i Artur Noga. Oboje uzyskali wskaźniki PZLA uprawniające do startu w MŚ: w skoku o tyczce (4. miejsce – 4,53 m) i na 110 m ppł (13,38 s; w finale Noga zajął 3. miejsce i uzyskał 13,32 s, ale przy zbyt silnym wietrze, aby zaliczyć ten czas jako minimum). W mityngu Zlata Tretra w Ostrawie padł kolejny w tym sezonie rekord Polski. Ustanowiła go Karolina Jarzyńska uzyskując 31.43,51 min w biegu
na 10 000 m.

W kraju po raz pierwszy rozegrano mecz w lekkoatletycznych konkurencjach rzutowych Polska – Reszta Świata im. Kamili Skolimowskiej. Znakomicie wystąpił w nim dyskobol Piotr Małachowski (68,53 m) udowadniając, że słaby start w drużynowym Pucharze Europy przed tygodniem był tylko wypadkiem przy pracy. W meczu Reszta Świata okazała się minimalnie lepsza wygrywając 35:33.

Nie próżnowali specjaliści sportów wodnych. W Poznaniu odbyły się mistrzostwa Europy w kajakarstwie juniorów i młodzieżowców U-23. Polacy zdobyli w nich 12 medali w tym cztery złote (wszystkie w U-23). Największą gwiazdą Biało-Czerwonych był Paweł Szandrach, który wywalczył 1. lokatę w K-1 500 m i w K-2 1000 m w parze z Rafałem Rosolskim. Polacy byli też bezkonkurencyjni w sprintach kajakowych K-1 200 m. Złote medale zdobyli Karolina Naja i Denis Ambroziak.

Wioślarze walczyli w mistrzostwach Polski w Kruszwicy. Ku uciesze prezesa Ryszarda Stadniuka w osadach klubowych prym wiedli kadrowicze. Zmaganiom towarzyszyła też uroczystość pożegnania dwóch wybitnych zawodników, czterokrotnych mistrzów świata i igrzysk olimpijskich 2008 r. w czwórce podwójnej, Adama Korola i Marka Kolbowicza.

Ogromny sukces odnieśliśmy w tym tygodniu w piłce nożnej. Polki zostały w Nyonie mistrzyniami Europy U-17. W drodze do złota zespół prowadzony przez Zbigniewa Witkowskiego przegrał z Hiszpanią, zremisował z Austrią i pokonał Słowację, Wyspy Owcze, Irlandię, Norwegię, Belgię i w meczu o 1. miejsce Szwecję.

Pierwsze zwycięstwa, po czterech przegranych, odnieśli siatkarze w Lidze Światowej 2013. Polacy pokonali dwukrotnie Argentyńczyków 3:2 (24, -19, -19, 17, 8) i 3:1 (-18, 21, 24, 17) i zachowali szansę na awans do finału.

Zdjęcie: atpworldtour.com

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie