12:06, 13 Jul 2013 r. Udany pierwszy tydzień Uniwersjady w Kazaniu

Na półmetku XXVII Letniej Uniwersjady w Kazaniu Polska z dorobkiem 11 medali plasuje się na 16. miejscu w tabeli. Dotychczas Polacy wywalczyli dwa złote medale – oba w lekkoatletyce: w rzucie młotem Paweł Fajdek i w skoku wzwyż Kamila Stepaniuk.

Najlepszym dniem dla Biało-Czerwonych był piątek 12 lipca. Tego dnia powiększyli dorobek o pięć krążków. Stepaniuk z wynikiem 196 cm sięgnęła pewnie po zwycięstwo w skoku wzwyż. Dwa trzecie miejsca zajęły lekkoatletyczne sztafety 4x100 m. Co cieszy, wrócili do nich po kontuzjach Marika Popowicz i Dariusz Kuć. Kobiety (Popowicz, Weronika Wedler, Ewelina Ptak i Małgorzata Kołdej) uzyskały czas 43,81 s. Mężczyźni (Jakub Adamski, Kuć, Artur Zaczek i Kamil Kryński) przebiegli dystans w czasie 39,29 s.

Wcześniej, na stadionie lekkoatletycznym w Kazaniu, Polacy zdobyli jeszcze dwa medale. Zawody rozpoczęły się od złota Pawła Fajdka w rzucie młotem, który, po raz drugi w tym sezonie, uzyskał wynik 79,99 m. Anna Jagaciak w trójskoku dała się pokonać tylko jednej zawodniczce uzyskując swój drugi najlepszy rezultat w karierze – 14,21 m. Warto odnotować też bardzo dobre występy Rafała Omelki na 400 m. Polski zawodnik rozpoczął sezon z rekordem życiowym powyżej 46,3 s. W Kazaniu dwukrotnie poprawiał swój najlepszy wynik uzyskując w finale 45,69 s, co dało mu 4. miejsce.

Późnym wieczorem w piątek o medal postarały się siatkarki plażowe. Monika Brzostek i Kinga Kołosińska, które tydzień wcześniej, jako pierwsze Polki dotarły do 1/8 finału MŚ, tym razem wywalczyły srebro. Piąte miejsce na podium dla Polski w piątek zdobył pływak Paweł Korzeniowski, który był trzeci na 200 m st. dowolnym (1.46,91). Niestety, nasz as atutowy „przekombinował” z oszczędzaniem sił w eliminacjach 200 m st. motylkowym – aktualnie Polak ma najlepszy wynik na świecie na tym dystansie – i zajął 17. miejsce nie awansując do półfinału.

Medale Biało-Czerwoni wywalczyli także na torze wioślarskim, na tatami i planszy szermierczej. Jerzy Kowalski zajął drugie miejsce w rywalizacji jedynek męskich wagi lekkiej. Maciej Sarnacki był trzeci w judo w kat. +100 kg i trzecie były kobiet Katarzyna Furmanek, Joanna Jaworska, Ewa Konieczny, Halima Mohamed-Seghir, Zuzanna Pawlikowska, Agata Perenc, Karolina Tałach w turnieju drużynowym judoczek. Nie zawiodła także drużyna florecistek (Emilia Rygielska, Marta Łyczbińska i Martyna Synoradzka), która zdobyła brąz.

Zawody, które potrwają do środy, 17 lipca, zdominowane są przez Rosjan. Gospodarze Uniwersjady zdobyli już 169 medali – niemal cztery razy więcej od drugich w tabeli, Japończyków.