Boks - XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska

XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska w Gliwicach 2022
 Silesian Women’s Open Tournament

Po raz XVII w Gliwicach zorganizowano Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska w boksie olimpijskim kobiet. W zawodach tych z roku na rok (pomimo problemów związanych m.in. z pandemią koronawirusa) bierze udział coraz większa grupa bokserek z całego świata ! W tegorocznej edycji wzięło udział 246 zawodniczek z 22 krajów w tym z krajów Azjatyckich. Do walki w polskim ringu stanęła m.in. aktualna mistrzyni olimpijska i 2-krotna Mistrzyni Świata Turczynka –  Busemaz Surmeneli oraz medalistki mistrzostw świata czy Europy. Obsada tegorocznego turnieju była wyjątkowo mocna !

W finałowych walkach turnieju juniorek w pojedynkach o złoto triumfowały Polki – Oliwia Formela, która wygrała z Gabrielą Migdą 4:1, Julianna Rutkowska, która wygrała z Węgierką Franciską Rozi Vargą 4:1, Oliwia Czerwińska, która wygrała  z Patrycją Gubańską 5:0. Swoje walki finałowe przegrały – Gabriela Migda i Patrycja Gubańska, Maria Pępek i Weronika Bochen. Dla polskich zawodniczek silnie obsadzony turniej w Gliwicach, organizowany od wielu lat przez Henryka Wilka z G.U.K.S. Carbo Gliwice i grupę współpracowników, był etapem przygotowań do listopadowych Mistrzostw Świata Juniorek, które zaplanowano w Hiszpanii (Alicante, 13-27.11.2022 r.).

Finałowe walki seniorek od samego początku zapowiadały się bardzo emocjonująco ! Natalia Rok (50 kg) skrzyżował rękawice z dwukrotną Mistrzynią Świata – Nazym Kyzaibay z Kazachstanu a Aneta Rygielska stoczyła pojedynek z Mistrzynią Olimpijską i dwukrotną Mistrzynią Świata – Busemaz Surmeneli z Turcji, niestety obie walki przegrane przez nasze reprezentantki 0:5. Sporym (pozytywnym) zaskoczeniem była walka finałowa naszej Młodzieżowej Mistrzyni Europy – Martyny Jancelewicz, która pokonała Mistrzynię Świata Gabriele Stonkute 3:2 z Litwy w finale kategorii 81 kg. To wielki sukces Martyny Jancelewicz, która z powodu kontuzji została wykluczona z majowych Mistrzostwach Świata w Turcji. W jej miejsce do reprezentacji w ostatniej chwili powołano Oliwię Toborek, która z Turcji przywiozła wtedy srebrny medal w kategorii wagowej 81 kg. Dla seniorek turniej w Gliwicach był świetnym sprawdzianem przed zbliżającymi się ME, które odbędą się w Budvie (Czarnogóra) w terminie 13-22.10.2022 r. Brązowe medale z tego turnieju przywiozły także: Sandra Kruk, Daria Parada, Oliwka Toborek, Elżbieta Wójcik, Agata Kaczmarska. Cały turniej kończymy z dodatnim bilansem walk!

W najbliższym czasie czekają nas również emocje związane z występem polskiej reprezentacji w Mistrzostwach Europy Kadetek i Kadetów, które już za 1,5 tygodnia odbędą się we Włoszech (Montesilvano, 25.09-5.10.2022 r.).