Kolarstwo, MP - Leoncin, dzień 1

Szosowe Mistrzostwa Polski 22-26.06. Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki

Dzień pierwszy – jazda indywidualna na czas.(Orlicy, Elita)

Zawody w tej konkurencji rozgrywane będą w  miejscowości Leoncin położonej w otulinie Puszczy Kampinoskiej.

Pierwsi na starcie do rywalizacji stanęli  zawodnicy w kategorii Orlików, którzy rywalizowali na dystansie 34 km. Trasę wyznaczono na 17 kilometrowej pętli, którą kolarze musieli pokonać dwukrotnie. Do rywalizacji przystąpiło 22 kolarzy.

1. Gieryk Kacper – Mazowsze Serce Polski 40:15,
  2. Gajdulewicz Mateusz - Mazowsze Serce Polski + 0:13,
  3. Woźniak Adam – Cartusia Kartuzy  +0:28.

Zawodnicy Elity rywalizowali na dystansie 51km. Na starcie stanęli między innymi ubiegłoroczny mistrz i v-ce mistrz Polski.

Ponownie najszybszym kolarzem okazał się Maciej Bodnar (Total Energies) uzyskując czas 1:00:18.

Drugie miejsce wywalczył Gradek Kamil (Bahrain Victorin) ze stratą 0:13, a na trzecim miejscu (niespodziewanie) uplasował się Rekita Szymon (Voster ATS Team ze stratą 1:05 do zwycięscy.

Obserwacja  przebiegu  rywalizacji w  tej konkurencji nasuwają  się dwie uwagi:

1. to wielkie uznanie i gratulacje dla Macieja Bodnara (37 lat) , który po raz ósmy zdobył tytuł mistrzowski w tej konkurencji,
  2. mniej chwalebna, co potwierdza fakt , że na starcie stanęło jedynie 9 kolarzy Elity. Nie jest to nowe zjawisko. Rozgrywane w ostatnich latach mistrzostwa w formule OPEN  ( połączenie Orlików z Elitą) zamazywało aktualny obraz poziomu sportowego tej konkurencji.  Próba przeprowadzenia zawodów w rozdzielnych kategoriach wiekowych ukazała rzeczywistość naszego kolarstwa.