Konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego.

W OPO w Spale w dniach 18-20 11.2012 odbyła się konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego. Wzięło w niej udział 98 trenerów z 27 polskich związków sportowych, trenerzy Zespołu Metodyczno-Szkoleniowego Instytutu Sportu, pracownicy DSW MSiT, zaproszeni wykładowcy.

Gośćmi konferencji byli: Joanna Mucha - Minister MSIT, Tomasz Półgrabski – Podsekretarz Stanu MSiT, Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl, Marzanna Koszewska – Dyrektor ds. Logistyki i Kontaktów Międzynarodowych PKOl.

Otwarcia dokonał Z-ca dyr. DSW MSIT Paweł Słomiński.

W pierwszej sesji przedstawiona została ocena sezonu sportowego roku 2013, osiągniecia i dorobek medalowo- punktowy poszczególnych związków, szanse i zagrożenia w realizacji przygotowań olimpijskich, których celem powinna być poprawa pozycji reprezentacji Polski w klasyfikacjach medalowo-punktowych podczas startu IO Rio 2016. Oceny dokonał Sebastian Chmara – przewodniczący Zespołu Met-Szkol, IS. Dopełnieniem oceny były wystąpienia przedstawicieli MSiT: Tomasza Półgrabskiego oraz Pawła Słomińskiego odnoszące się do strategicznych działań ministerstwa w kontekście przygotowań do IO 2016.

Pani Minister Joanna Mucha omówiła zapowiadane w roku ubiegłym, a obecnie wdrażane przez MSIT programy, w szczególności dotyczące sportu młodzieżowego.

W drugim dniu sesję przedpołudniową zapoczątkowana została prezentacją przygotowaną przez OPO COS. Dyrektor Naczelny COS Piotr Marszałek oraz Marcin Jędryczka przedstawili swoją ofertę dla grup szkoleniowych polskich związków sportowych seniorów i młodzieżowych. Obecni byli dyrektorzy wszystkich ośrodków COS.

Działania biomedyczne w okresie przygotowań do IO 2016 przedstawił dyr. COMS dr Hubert Krysztofiak.

Uwagi i spostrzeżenia z przeprowadzonego rekonesansu w Brazylii, przedstawił trener Zdzisław Szubski. Omówił na podstawie pokazanej prezentacji wizytowane ośrodki i obiekty sportowe dla związków mających w planach przyszłoroczne wyjazdy na rekonesanse przedolimpijskie.

Blok popołudniowy wypełniły wystąpienia trenerskie. Tomasz Kryk na przykładzie kadry kajakarek omówił swoje doświadczenia w budowaniu szczytu formy zawodników na imprezę główną. Trener Andrzej Piątek omówił potrzebę wsparcia trenera badaniami diagnostycznymi już od etapu identyfikacji talentu. Podzielił się swoimi doświadczeniami współpracy PZKol z Instytutem Sportu.

Dr Randy Wilber – fizjolog sportu, pracownik zespołu naukowo- badawczego ośrodka przygotowań Komitetu Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych w Colorado Springs USA w pierwszym wykładzie przedstawił fizyczne i psychologiczne aspekty przygotowań reprezentacji USA do IO na przykładzie przygotowań lekkoatletów do MŚ 2013 oraz do IO w Rio.

Drugi wykład dotyczył problemów przetrenowania:; przyczyn, rozpoznania i zapobiegania. Problem ten przedstawiony został na przykładach zawodników reprezentacji USA. Liczne pytania i dyskusja moderowana przez prof. Jolantę Chwalbińską i dr Piotra Żmijewskiego podkreślają wagę tego problemu.

W ostatnim temacie poruszony został problem kwalifikacji trenerów po wprowadzonej deregulacji zawodu. Piotr Marek z Akademii Trenerskiej przedstawił aktualny stan prac w Polsce nad krajowymi ramami kwalifikacyjnymi w odniesieniu do wymogów europejskich.

Podsumowania konferencji dokonał Z-ca Dyr.DSW MSiT Paweł Słomiński

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie