OOM w kolarstwie torowym - Pruszków

W dniach 30.07.-2.08.br.  na  torze kolarskim ARENA w Pruszkowie w ramach  XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich (organizator Małopolska) rozegrano zawody w kolarstwie torowym. Na starcie stanęło 106 zawodników/czek kategorii juniora młodszego  (41 dziewcząt i 65 chłopców) , którzy zostali wyłonieni  w drodze trwających od marca do czerwca ogólnopolskich zawodów kwalifikacyjnych.

Uczestniczący zawodnicy rekrutowali się z 23 klubów reprezentujących 9 województw.

Mistrzostwa przeprowadzono w siedmiu męskich i żeńskich konkurencjach obejmujących blok konkurencji sprinterskich i wytrzymałościowych (sprint, sprint drużynowy, keirin, wyścig drużynowy, omnium, madison i 2 km indywidualnie na dochodzenie).

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zdobywali tytuł mistrza Polski i wyróżnieni okolicznościową koszulką PZKol ”Mistrz Polski 2022”. Zdobywcy miejsc na podium nagradzani byli medalami OOM oraz  okolicznościowymi dyplomami.

Podczas trzydniowych zawodów można było zauważyć wielu interesujących zawodników i zawodniczek. Swoimi wynikami i postawą na torze na wyróżnienie zasługują :

Patryk Goszczurny– trzykrotny złoty medalista OOM w konkurencjach średniego dystansu, którego można uznać za najlepszego zawodnika zawodów jak i Marceli Pera (obaj KTK Kalisz) 

Wśród dziewcząt wyróżnić można Oliwię Sroczyńską i Gabrielę Kaczmarczyk (KK Ziemia Darłowska) , Marię Kalmut (KS Społem Łódź),Weronikę Wąsaty (STC Stargard).

W bloku sprintu dziewcząt wyróżniły się :Natalia Walecka (ALKS Stal Grudziądz), Matylda Głowacka (KS Społem Łódź), wśród chłopców : Adamowicz Adam( Piast Szczecin), czy Kacper Solecki (LKS Baszta Golczewo).

Klasyfikację klubową wygrał KK Ziemia Darłowska przed KTK Kalisz i ALKS Stal Grudziądz.

W klasyfikacji województw zwyciężyła Wielkopolska przed  Zachodnio-Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim.

Zawody rozpoczęły się w bardzo nerwowej atmosferze spowodowanej decyzją Spółki PZKol Arena Pruszków, która swoje kłopoty organizacyjne i finansowe chciała rozwiązać  zamknięciem toru, równoznacznym z odwołaniem OOM.

Reakcja środowiska kolarskiego była jednoznaczna, czego efektem był między innymi  transparent wywieszony nad głównym wejściem.

 

 

Marian Szczechowicz

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie