W dniach 15-17 maja 2017 roku w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale odbyła się coroczna konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego w sportach zimowych PyeongChang 2018.
W ramach trzydniowego programu odbyło się wiele interesujących prelekcji i warsztatów metodycznych z udziałem trenerów wszystkich zimowych sportów olimpijskich. W konferencji wzięło udział ponad 42 szkoleniowców kadr narodowych, a także kierownicy wyszkolenia i prezesi polskich związków sportowych, przedstawiciele Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT, trenerzy Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu- Państwowego Instytutu Badawczego oraz wykładowcy z kraju i zagranicy. Przewodnim tematem konferencji były problemy związane z bezpośrednim przygotowaniem do startu (w tym także problematyka aklimatyzacji czy procedur i rytuałów przedstartowych) - głównie w kontekście przygotowań do najbliższego sezonu, w którym reprezentanci naszego kraju zdobywać będą finalne kwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim PyeongChang 2018.
Konferencję otworzył dr Marcin Nowak (Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego MSiT), krótko witając wszystkich zgromadzonych w tym: Ministra Sportu i Turystyki i pozostałych przedstawicieli MSiT, członków Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, przedstawicieli Centralnego Ośrodka Sportu, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, wszystkich trenerów, działaczy, wykładowców oraz zaproszonych gości. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę i program tegorocznej konferencji oddał głos Panu Ministrowi -Witoldowi Bańce. W pierwszym wystąpieniu Pana Ministra można było się zapoznać z szerokim wachlarzem działań MSiT w kwestii opracowania głównych priorytetów ministerstwa oraz planów i projektów finansowania sportu wyczynowego w 2017r, a także oczekiwań ministerstwa do co efektów działań szkoleniowych w postaci wyników sportowych. Minister Witold Bańka zwrócił przy tym uwagę na organizacyjną stronę polskich związków sportowych, która wymaga szybkiego procesu naprawczego. Przedstawił także najnowszy projekt MSiT - „Team 100” jako wdrażany właśnie w życie element wsparcia programu szkolenia młodych talentów, pozwalający na wsparcie finansowe indywidualnych programów organizacyjno-szkoleniowych utalentowanej młodzieży, w tym zawodników sportów zimowych. Na koniec prelekcji odbyła się otwarta sesja pytań, gdzie przedstawiciele poszczególnych związków sportowych oraz zgromadzonych gości mogli zadać Panu Ministrowi pytania na temat nurtujących ich kwestii i problemów.
Sesję poobiednią ponownie otworzył dr Marcin Nowak (Dyrektor DSW MSiT), który podsumował miniony sezon zimowy pod kątem wynikowym oraz finansowo-organizacyjnym. Po nim głos zabrała dr Urszula Włodarczyk (Dyrektor Instytutu Sportu-Państwowego Instytutu Badawczego), która przedstawiła aktualną ofertę badań skierowaną do polskich związków sportowych oraz możliwości i zakres współpracy, która mogłaby podnieść efektywność procesów szkoleniowych i zwiększyć potencjał wynikowy w nadchodzącym sezonie. Przewodnie motto tego wystąpienia „Nauka dla sportu- Sport dla Nauki”, znacząco utkwiło w świadomości przedstawicieli związków sportowych i wpłynęło na liczne rozmowy kuluarowe mające na celu większe zaangażowanie się nauki w przygotowanie sportowców do ZIO 2018r. Po Pani Dyrektor, o możliwościach realizacji programów szkoleniowych w przygotowaniach zawodników kadry narodowej do ZIO mówili kolejno dyrektorzy Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale, Zakopanem, Szczyrku i Warszawie. Następnie głos zabrał Łukasz Szeliga z Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który przedstawił wyniki naszych paraolimpijczyków w minionym sezonie oraz zakres przygotowań i potencjalny skład naszej reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie w PyeongChang 2018.
Pierwszy dzień konferencji zakończyło interesujące wystąpienie dr Tomasza Grzywacza z Zespołu Metodycznego IS-PIB, który dokonał oceny startów reprezentantów Polski w sezonie 2016/2017. Ocenie poddano osiągnięcia i dorobek medalowo-punktowy poszczególnych związków uzyskany w głównych startach minionego sezonu – przede wszystkim MŚ, ME oraz wybranych PŚ. Przeanalizowano także skuteczność realizacji założeń startowych oraz szanse i zagrożenia w realizacji dalszych planów szkoleniowych w kolejnym sezonie, głównie pod kątem zawodów dających szanse na uzyskanie kwalifikacji olimpijskich. Z przeprowadzonej analizy można było zauważyć, iż wyróżniające wyniki osiągnęła jedynie grupa skoczków narciarskich. Duża część zawodników osiągnęła wyniki poniżej oczekiwań, co w kontekście oczekujących nas w 2018 roku Igrzysk Olimpijskich jest zjawiskiem niepokojącym.
Drugi dzień konferencji oparty był o wystąpienia zaproszonych gości z kraju i zagranicy. Jako pierwszy wystąpił prof. Zbigniew Trzaskoma z Zespołu Metodycznego IS-PIB z wykładem na temat: „ Trening siły i mocy- dobór metod i obciążeń”, po którym zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne z użyciem platformy dynamometrycznej. Interesujące wystąpienie i cześć praktyczna oraz liczne pytania trenerów zagospodarowały czas do samego obiadu. Sesja popołudniowa skupiła się na bardzo aktualnej tematyce dotyczącej mentalnej strony przygotowań do najważniejszych startów w sezonie, którą to poprowadzili : profesor Jan Blecharz (AWF Kraków) oraz dr Daniel Gould (Michigan State University, USA). Podobnie jak w sesji przedpołudniowej prócz samej prelekcji odbyła się także cześć warsztatowa, która skupiała się na budowaniu indywidualnych planów postępowania przedstartowego na 48h przed startem. Ciekawe spostrzeżenia, bogate doświadczenia oraz świetna atmosfera spowodowały, iż nie udało się zmieścić w zaplanowanym czasie i kolejne wystąpienie trzeba było nieco opóźnić. Ostatnimi prelegentami drugiego dnia konferencji były przedstawicielki PKOlu: Marzena Koszewska i Iwona Komuda, które przedstawiły aktualny stan przygotowań organizacyjnych do ZIO PyeongChang 2018 oraz pewne aspekty prawne wynikające z bycia członkiem reprezentacji olimpijskiej. Tradycyjnie już, drugi dzień konferencji zakończył się Trenerskim Klubem Dyskusyjnym, podczas którego w mniej formalnej, kuluarowej atmosferze kontynuowano wymianę doświadczeń i poglądów, między trenerami, wykładowcami, działaczami i zaproszonymi gośćmi.
Należy także nadmienić, iż drugiego dnia konferencji (równolegle z sesją popołudniową) zebrali się członkowie Sztabu Przygotowań Olimpijskich do ZIO PyeongChang 2018 na czele z przewodniczącym Janem Widerą (Podsekretarzem Stanu MSiT). W ponad trzygodzinnych obradach skupiono się przede wszystkim na analizie wynikowej minionego sezonu w poszczególnych sportach zimowych, oraz na szansach i zagrożeniach uzyskania kwalifikacji olimpijskich. Omówiono także bieżące problemy szkoleniowo-organizacyjne związków, szczególnie w kontekście możliwości optymalnego przygotowania reprezentacji na ZIO 2018 .
Ostatni, trzeci dzień konferencji zdominowała tematyka szkoleniowa realizowana przy współpracy z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej, w której mieliśmy kilka ciekawych wystąpień. Na początku o problemach aklimatyzacji do zmian stref czasowych i klimatycznych mówił dr Mariusz Żebrowski. Po nim głos zabrał dr Hubert Krysztofiak (COMS) przybliżając kwestię możliwości wysiłkowych w odniesieniu do rytmów okołodobowych. Pierwszy blok wykładowy zakończył się wystąpieniami na tematy „Zaleceń treningowych w okresie aklimatyzacji” oraz „Zagadnień żywienia sportowców w okresie startowym”, które to poprowadzili prof. Miłosz Czuba (AWF Katowice) i dr Izabela Michnowska (IMDiK PAN). Po krótkiej przerwie kawowej, swoje spostrzeżenia z rekonesansu obiektów olimpijskich przedstawiła Natalia Mrozińska (PZŁS), a po niej wystąpili dr Andrzej Pokrywka (COMS) oraz Michał Rynkowski (KdZDwS), którzy nawiązali do aktualnych problemów antydopingowych. Ostatnie wystąpienia skupione były na działalności ekipy medycznej w przygotowaniach do ZIO 2018 oraz aktualnych problemach medycznych i profilaktyce prozdrowotnej w ostatnim etapie przygotowań do PyeongChang 2018, które to poprowadzili przedstawiciele COMSu w osobach dr Jarosława Krzywańskiego i dr Huberta Krysztofiaka.
Konferencję oficjalnie zamknął Dyrektor DSW MSiT- dr Marcin Nowak, który w swojej mowie pożegnalnej podsumował przebieg konferencji i serdecznie podziękował wszystkim wykładowcom, organizatorom oraz uczestnikom. Na koniec życzył wszystkim w nadchodzącym sezonie samych sukcesów sportowych, zdobycia jak największej ilości kwalifikacji olimpijskich i godnych wyników na ZIO PyeongChang 2018.